Екс шефот на Opel на чело на кармејкерот од Вјетнам!

WinFast објави назначување на Мајкл Лохшелер за нов извршен директор…

Според официјалното соопштение, Лохшелер ќе има седиште во Виетнам, иако не е наведено кога ќе ги започне своите должности.

Пред да ја преземе својата нова улога, Лохшелер работел во Оpel на Stellantis девет години, од кои четири како главен извршен директор на Opel.

За време на неговиот мандат, тој го врати германскиот бренд на профитабилност во 2018 година по две децении загуби под поранешниот сопственик на компанијата, General Motors.

Тој, исто така, ги надгледуваше напорите на компанијата за електрификација да го направи брендот целосно електричен во Европа до 2028 година.

Пред Оpel, Лохшелер исто така беше на позиции во Volkswagen Group of America, Volkswagen Group, како и Mitsubshi Motors Europe.

Во Оpel, Лохшелер го наследи Уве Хохгешурц, поранешен извршен директор на Renault Германија, Австрија и Швајцарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Норвешка EV се конвенционални, а алтернативни се возила со мотори со внатрешно согорување

Германија: Предлог поголеми и потешки автомобили да плаќаат повеќе за паркирање

Најпопуларни автомобили август во Германија

Renault Kadjar ќе добие електричен наследник

Луксембург со најмногу автомобили на жител во Европа

Русија повеќе не казнува „преголема просечна брзина“ на патиштата

Новиот Citroen C4 и e-C4 100% electric-Успешен почеток на продажбата во Европа

Во област крај Москва ќе се гради прва фабрика на Tesla во Русија

Познати полуфиналистите на изборот Северноамерикански автомобил на годината 2022