Електичен мотоцикл од Индија

За многумина мотоциклот со ознака Made in India тешко дека означува креација на последниото достигнување на дизајнот и технологијата , но не овој пат се потврдува синтагмата дека не треба да се имаат предрасуди

Компанијата Ultraviolette Automotive од Индија планира до крајот на годината да стартува со производство на својот електричен мотоцикл со навистина радикален изглед.

Неколку прототип верзии се веќе направени (иако ниту една не изгледа како рендерот на сликата), но кои успеале да привлечат големо внимание на големите производители на „макини на две тркала“.

Дека станува збор за сериозен проект,говори податокот дека гигантот TVS, исто така од Индија, минатата година купил 14.78% од акциите на фирмата, a неодамна соопштил дека во неа ќе инвестира дополнителни 775.000 евра.

Кога станува збор за перформансите, се очекува да бидат на ниво на мотоциклите со бензински агрегати со работен волумен од  250 ccm.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Arc Vector – најнапредниот електричен мотоцикл во светот

Bird Cruiser нов електричен мотоцикл

Најмоќниот Triumph на сите времиња- Rocket 3 TFC!

MV Agusta Dragster 800 RR America

Ducati пред производство на електричен мотоцикл

Сензационално – Првиот 3D мотоцикл целосно e веќе отпечатен!

Полицијата во Дубаи со мотоцикли што летаат!

Arc Vector електричен мотоцикл со Human Machine Interface за само 120.000 долари!

Нови BMW R 1250 R и RS претставени на EICMA 2018!