Електричен EMX мотокрос од Холандија

Уште од пропаѓањето на Alta Motors, мотоциклистичката индустрија е во ’недостаток на вистински електричен„ нечист “мотоцикл во понудата.

Mногумина се надеваа дека електричниот CR прототип на Hondа ќе заживее, но засега сè уште чекаме да видиме вистинска ваква машина на пазарот. Холанѓаните сакаат да го променат тоа.

Запознајте го мотоциклот EMX, заеднички проект на компаниите SPIKE Technologies и Dohms Projets, со поддршка на европската подружница на Yamaha и KNMV, кои работеа на оваа креација на  две тркала во изминатата година и половина.

Официјалното лансирање на мотоциклот ЕМХ е закажано за крајот на оваа 2020 година, а неговите креатори веќе ја поттикнуваат имагинацијата со овој проект.

Тоа што ветува EMX се перформанси на „макината” со капацитет од 250 кубни сантиметри, одвојлива батерија и моќен „off-road“ пакет. Основата на EMX е рамoт nа Yamaha YZ250F, во која се сместува електричниот погонски склоп.

Како што најави компанијата, однесувањето вo возењето ќе биде слично на она што сегашните „dirty“ мотоцикли им го нудат на своите возачи. Остатокот од мотоциклот изгледа прилично стандарден за машината  од „dirty“ типот.

Освен тоа што знаеме дека ќе донесе спецификации во ранг на четири – тактна креација на две тркала од 250 кубни сантиметри, засега немаме други информации за неговите перформанси. Нема сомнение дека идните клиенти ќе сакаат да знаат колку моќ и вртежен момент ги чека, како и колку ќе ги чини сето тоа.

Се надеваме дека нема да ги чекаме овие информации до лансирањето на мотоциклот. Се надеваме дека Холанѓаните на тоа ќе дадат одговори во наредниот период.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Баварците го претставија првиот мотоцикл со М ознака

Novus- електричен мотоцикл со исклучително мала маса и висока цена

Italjet Dragster

Нов Peugeot Metropolis

Пристига Ducati Monster 821

Пристигна Bimota Tesi H2

Пристигнува електричен скутер Husqvarna E-Pilen

Во свитата на Путин наскоро и електричен мотоцикл Aurus Escort

Вака би можел да изгледа електричниот „супер бајк” на KTM