Електричен Fiat Doblo

Партнерот на Fiat од Турција – компанијата Tofas подготви и електрична верзија на моделот за дотур на стоки –Doblo, еден од најпопуларните на пазарите во регионот и во Европа

Но, за жал оваа изведба на струја, засеге, се нуди само на домашниот пазар –во Турција, иако веруваме и на пазарите во Европа, со строгите еко прописи, особено за дотур во големите градови би имал голема популарност.

Инаку, првиот Doblo EV, Турците како прототип го лансираа пред пет години,  поготвувајчи се за иднина со нулта емисија.

Како и да е, Doblo EV е задвижуван од електромотор со моќ од  111KS и 220 Nm максимален вртежен момент, a со едно полнење на батериите со капацитет од 30 kWh може да помине околу 210 km.

Во кратката информација се наведува дека Doblo EV од 0 до 100 km/h забрзува за 12,9 сакунди и воедно дека е за 150 kg потежок од изведбата на Doblo опремена со 1.6 Multijet дизел агрегат, се разбира во работна – Cargo верзија.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руси и се е можно – Од Bentley направил тенк!?

Обновен Citroën Scarabee d’Or првото возило што ја минало Сахара!

BMW i3 -хит за полицајци пожарникари и итна служба…

Баварците ја одбележуваат 35 годишнината на Series 5 со лимитирано издание

Renault Zoe такси што самостојно вози!

Книгата за брендот Bentley поскапа од автомобил на оваа марка!

Посебна серија Smart ForTwo FCE #21- за збогување со бензинците

Porsche Driving Expеrience-нова авантура и промоција на новиот 911 во Македонија

Новиот Alfa Romeo 8 C – Hybrid co 800 KS