Електричен Mini Cooper S E влече Boeing 777F

Неверојатно, но вистинито автомобилскиот лилипутанец моделска 2020 година задвижуван на струја у тежок нешто над еден тон влече џиновски авион тежок дури 150 тони

Токму така, електричниот Mini Cooper SE што би требало да го добие електричниот погонски систем од BMW i3 S со 184KS, литиум јонски батерии и автономија на возење околу 200 миљи (320 km) го влече „титанот’ на авионска патека!

Гледајте и забавувајте се а за поклониците на британската автомобилска марка дополнителна информација дека производството на Mini Cooper на струја ќе почне во ноември тековната 2019 година, во погоните во Оксфорд, Англија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од утре почнува новата сезона на специјалот Grand Toura наречена Seaman!

Aston Martin ќе соработува со  Airbus

Murray Т50 во мај 2020

Ексклузивно: Новата  Mercedes-Benz GLA во чекор со дигиталните трендови

Тркач на струја со 400km/h што со едно полнење на батерии поминува 1000km

Целта на Jeep е  да биде „нај зелениот“ SUV бренд до 2022 година

Jaguar I-Pace со поголема автономија!

Пристигнува и мал Land Rover!

Од 2020 TDI моторите со сервисни интервали од  24 месеци или 30.000 km