Електричен мопед Segway eMoped C80

Компанијата Segway се прослави со истоимените само-балансирачки возила на  две-тркала, што ги измислил Американецот пред речиси две децении ( 2001 година)….

Овие необични возила претставуваа своевидна револуција во областа на личниот транспорт, а системот за само-балансирање што ви овозможува безбедно возење и спречување на паѓање донесе нешто сосема ново.

Подоцна, Segway ја –прошири својата понуда на разни други производи, како што се електрични скејборди (e-Skate ), само-балансирачко возило на едно тркало (Ninebot One), Ninebot gokart и напредно роботско само-балансирачко возило Segway Loomo Robot, а неговите електрични скутери станаа особено интересни.

Следниот производ што Segway треба наскоро да го лансира е Segway eMoped C80, или неговиот прв електричен мопед или скутер, што тие го нарекуваат паметен, бидејќи може да се заклучи од апликацијата, доаѓа со NFC ознака (таг) за заклучување и паметен систем RideyGo кој има сензори што откриваат кога ќе се симне од мопедот и го заклучете по 3 секунди и има систем за следење GPS.

Segway eMoped C80 е долг 1,59 м и широк 0,7 м, висок е еден метар и тежи 55 кг, во што е вклучена и батеријата.

Неговиот електричен мотор од 750 w овозможува максимална брзина од 32 км/ч, а заменливата литиум-јонска батерија од 1,14 kWh ќе ви овозможи да достигнете автономија во возењето до 85 км со едно полнење.

Мопедот доаѓа со стандардот IPX7, што му овозможува да биде водоотпорен, благодарение на што можете да го возите дури и при најобилен дожд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

BMW R18 Classic

Volcon Grunt електрична of road машина на две тркала

Пристигнува нова Suzuki Hayabusa

Ducati повторно на продажба

Kawasaki офанзива- во наредните месеци шест новитети

Benda LF-01 concept

Баварците го претставија првиот мотоцикл со М ознака

Novus- електричен мотоцикл со исклучително мала маса и висока цена

Italjet Dragster