Електричен Nikola Badger pick-up на струја и на хидроген погон!

Покрај веќе претставените електрични pick-up модели на компаниите Atlis, Bollinger, Tesla, Rivian и Neuron, како и најавените модели од GMC (Hummer EV) и од Ford (F-150 EV), пристигнува уште еден таков новитет …

Поточно, електричниот pick-up Nikola Badger e, за сега официјален концепт, но сериската верзија е веќе во плановите на Компанијата.

Резервации ќе почнат да се прифаќаат малу подоцна, годинава, најверојатно по промоцијата за пошироката јавност што е предвидена за септември оваа 2020-та.

Цената, во овој момент, се уште не е дефинирана.

Инаку, Nikola Badger ќе се нуди во потполно електрична верзија (автономијата со едно полнење изнесува околу 483 km)  како и во варијанта со хидроген горивни ќелии (автономија на возење со едно полнење на резервоарот од 960 km).

Во кусата информација е уште наведено и дека возилото располага со максимална моќност од 906KS и 1327 Nm, вртежен момент, како и со литиум – јонски батерии  со капацитет од 160 kWh.

Перформансите се „Ок“: забрзување од 0 до 60 миљи mp/h (96 km/h) e за само 2,9 секунди.

Што се однесува до габаритите: Badger e долг 5900 mm, висок 1850 mm и широк 2160 mm.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW ID.3 најпродаван модел во првата половина на септември во Норвешка!

Dacia најави SUV со 7 седишта за 2021

„Сензационален трансфер“- Rimac станува сопственик на Bugatti

Шпионски фотографии на хибриден McLaren од спортската серија

Tesla во еден ден загуби 80 милијарди долари од својата вредност!

Миризбата на новиот автомобил повеќе нема да биде негова одлика!

Во Франција објавени цените за новиот Citroen C4

Suzuki Jimny најде начин да се врати во Европа како Jimny Van

Со  MC20 во Maserati најавуваат пресвртница и нова ера под капата на Stilantis