Електричен Ram 1500 REV

Ram подготви одговор за електричните Ford F-150 Lightning и Chevrolet Silverado EV, во форма на pick – up  моделот 1500 REV…

Да потсетиме, Ram на почетокот на годината го изложи концептот 1500 Revolution BEV на саемот за потрошувачка електроника CES во Лас Вегас, како најава за финалниот производ.

Сега е прикажан и сериски модел, чие производство, сепак, ќе започне дури на крајот на следната година.

Сепак, Ram истакнува дека овој електричен пикап е „оптоварен со ексклузивни напредни технолошки карактеристики“ во обид да го „редефинира сегментот на pick – up уште еднаш“.

Првото сериско електрично возило на Ram е дел од пошироката стратегија на матичната компанија Stellantis Dare Forward 2030, која се фокусира на електрификацијата меѓу сите светски брендови.

Сепак, дизајнот на серискиот Ram 1500 REV е во голема мера сличен на сегашниот модел RAM 1500 со мотори со внатрешно согорување, но со изменет преден и заден дел инспирирани од споменатиот концепт.

Ова важи и за внатрешноста, која доби подобрен централен екран и екранот пред патникот.

Комбето со нулта емисија ќе ја користи платформата STLA Fram од групата Stellantis.

Станува збор за архитектура која во зависност од спецификациите на батеријата може да обезбеди максимален опсег до 805 километри по полнење. Во својата најголема верзија, таа платформа може да смести батерии од 200 kWh, иако се уште не се знае колкава ќе биде батеријата на серискиот камион од Ram.

Дополнително, се вели дека неговата архитектура од 800 волти може да полни до 350 kW, што овозможува домет од 161 km за само 10 минути полнење.

Еве потсетување дека концепт возилото имаше погон на четири тркала благодарение на конфигурацијата со два електромотори, како и воздушно потпирање и управување со четири тркала.

Производството и продажбата на серискиот модел ќе започне кон крајот на следната 2024 година, а повеќе детали ќе бидат објавени во наредните месеци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Автономен автомобил IndyCar ќе пристигне во Гудвуд следната година

Volvo сака драстично да ги намали штетните емисии без да навлегува во процесот на производство

Решение за непрописното паркирање во гаражи:

„Charge On Solar“ на Tesla

Nio ES6 има нова батерија со цврст електролит за опсег од 930 km

Новите безбедносни тестови на Euro NCAP

Аеродинамиката во автомобилската индустрија

Моќните семафори во Германија се контролирани од вештачка интелигенција

Водородот повеќе не е опција за погонско гориво на автомобилите!?