Електрична Ford Fiesta на платформа на Volkswagen ?

Koмбинација што е мнофу веројатна можност во конструктивната соработката на автомобилските џинови…

Ford Fiesta згасна од производство минатата недела по 47 години и седум генерации, за да се отвори простор за новиот електричен SUV Ford Explorer, базиран на платформата MEB на Volkswagen, да го замени на производната линија во фабриката на Ford во Келн во Германија. Ford не ги изрази плановите Fiesta да добие електричен наследник, наместо тоа да ги таргетира сегментите со повисока маржа бидејќи ја заменува својата европска линија за патнички автомобили на големо.

Но, сега, во интервју за Automotive News Europe, европскиот шеф на Ford, Мартин Сандер Martin Sander), повторно навести за долготрајната можност таков автомобил да стане реалност, откако претходно му предложи на Autocar дека проектот не е целосно исклучен.

Тој рече дека Ford има „многу конструктивен и позитивен однос со Volkswagen и можеби ги истражуваме можностите да го подигнеме тоа на следното ниво“. Ford веќе ги потврди плановите да го следи Explorer со уште еден електричен SUV базиран на архитектурата MEB со целосна големина (се смета дека ќе се вика Capri), и ја остави отворена можноста за идна соработка со Волфсбург надвор од тоа.

Сè уште не е донесена одлука дали Ford ќе ја користи помалата платформа MEB Entry за еден од своите автомобили, но како што Сандер претходно изјави за Autocar: „Неодлучни не значи дека сме решиле да го направиме тоа“.

Сандер изјави за Autocar дека, без платформата на Volkswagen, Ford „во моментов не би имал електрично возило на пазарот во Европа“.

Платформата MEB Entry дебитираше како основа за концептот Volkswagen ID 2all, кој е компактен и достапен електричен хечбек со практичност на ниво на VW Glof.

ID 2 koj ќе почне да се произведува во 2025 година, по форма и големина е сличен на сега пензионираната Fiesta и цели на цена под 25.000 евра.

Но, прво, Ford развива сопствена глобална архитектура на електрични возила за употреба на идни производи и ќе ги изгради на оваа платформа во Валенсија.

„Нашиот прв приоритет е да ја донесеме нашата платформа и нашата сопствена технологија во Европа, бидејќи навистина верувам дека градиме многу, многу конкурентна платформа“, рече Сандер за АNЕ.

Компанијата подготвува и електрична верзија на Ford Puma базирана на адаптираната архитектура на актуелниот термички модел, која ќе биде основа и за електричната верзија на новите Ford Tourneo Courier и Ford Transit Courier.

Шефот на VW, Томас Шефер (Thomas Schäfer), не обрнуваше многу внимание на тоа дали неговата компанија би можела да размисли за партнерство со други производители за да ја развие својата помала архитектура MEB Entry. „Тоа би можело да биде опција“, рече тој на претставувањето на ID 2. „Но, засега, мислиме дека со скалата што ја имаме, можеме сами да го направиме тоа. Моментално разгледуваме неколку опции.“

Тој, сепак, рече дека фирмата ќе биде отворена да ја понуди платформата на трети страни кога ќе биде подготвена.

Директната замена за Ford Fiesta во никој случај не е непосреден приоритет за Ford. Како што рече Сандер: „Мораме да бидеме мудри во нашите избори и да одлучиме каде да ги трошиме нашите пари, каде да ја направиме потребната инвестиција за да направиме позитивен деловен случај.

Тој додаде: „Во овој момент, со трошоците за батеријата каде што се, не гледам електрична Fiesta во скоро време. Но, Сандер сака да ја позиционира Puma како „корисна верзија“ на Fiesta и рече дека ќе остане во продажба „многу години“ по воведувањето на електрична верзија следната година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наследникот на Nissan Leaf ќе биде crossover

Колку време е потребно бришачите на шофершајбната да станат неупотребливи?

Aston Martin ги откажа плановите за Vanquish со среден мотор

Новиот Daihatsu Taft како ривал на Suzuki Jimny?

Истражување: Кои возила се посигурни, електричните или дизелите и бензинците?!

Електричен BMW M3 ќе го носи името iM3!?

Земја во која  е забрането да се вози во зимска јакна/капут?!

Во Германија сега е дозволено да се користи дизел гориво што не содржи нафта

Електричнaтa Mercedes G Class се врти во место!