Електричната Mercedes Benz G Class е незапирлива

Mercedes-Benz ја збогатува EQ програмата, на ред е EQG, електричната G-класа, која ја подигнува границата на луксузот надвор од патот

Mercedes-Benz EQG се напојува со четири електромотори, со вкупна моќност од 380 kW (517 КС), кои се напојуваат од литиум-јонска батерија со капацитет од 100 kWh. Овој потенцијал е доволен за брз почеток од 3,5 тони маса.

Mercedes-Benz најавува неколку верзии на EQG, а врвната варијанта AMG ќе биде дел од идната линија. Би требало да биде помоќен од сегашниот Mercedes-Benz G 63, па со повеќе од 600 електрични коњи.

Сликите вредат илјада зборови, затоа проверете ги можностите на новата верзија на тој иконски модел за сите терени со електричен погон во следното видео.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Истражувањето на Alfa Romeo покажа дека нивните клиенти не сакаат огромни екрани

Знаете ли колку чини просечната Dacia, продадена во Европа?!

General Motors не може да ја задоволи големата побарувачка

Lexus најавува нов електричен концепт

Volkswagen ќе увезува и продава возила Bugatti и Rimac во Америка

Британците решија да изградат тунел вреден 2,2 милијарди евра во близина на Стоунхенџ

Impul Nissan Z

Обновен MG5

Драматичен пад на цените на половните електрични автомобили