Електричниот автомобил Airo го прочистува и воздухот!

Се повеќе електрични автомобили можат да се видат на патиштата, падот на трошоците за производство на батерии дополнително влијае на падот на цените, така што електричните автомобили стануваат подостапни…

Сепак, еден електричен автомобил е посебен бидејќи прочистува загаден воздух додека возите.

Станува збор за електричен концепт од Heatherwick студиото за кој пред извесно време пишувавме, наречен Airo, кој беше дизајниран за IM Motors.

Потсетуваме автомобилот беше претставен пред јавноста на автосалонот во Шангај во април тековната 2021 година.

Airo има режим што му овозможува на возачот да управува со автомобилот, но и автономен режим.

Сепак, покрај добро познатата автономна технологија, Airo има и систем за филтрирање HEPA кој активно го прочистува воздухот што минува низ неговата шасија.

Ова, меѓу другото, значи дека ги прочистува издувните гасови на возилата со внатрешно согорување возат пред него во сообраќајот.

Внатрешноста на воздухот е мултифункционална и може да се користи за работа, игри, оброци и спиење, покрај  основната намена за транспорт. Седиштата може да се ротираат, а исто така може да се спуштат и да се користат за спиење.

Иако многумина ќе речат дека автомобилот не е меѓу најубавите електрични возила, неговите цели се многу поблагородни.

Производството е планирано за 2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иновативни метлички со две острици

Германците вградуваат клима уреди и во автопат

Lamborghini со нов V12 со хибридна помош

Електричен AC Cobra Series1

Повеќе од две и пол децении ESP спасува животи на патот

Beach Bot автономен робот „чешла“ плажи собира остатоци од цигари, ѓубре…

Шатл без возач, тестира гуми без воздух!

Во Русија направен најголемиот мобилен полнач за EV во светот!

Hyundai ќе понуди Ioniq 5 N перформанс изведба