Електричниот Fisker Pear на нови слики

Американскиот производител на електрични автомобили Fisker веќе го лансираше моделот Ocean (ќе биде достапен на европскиот пазар следната 2023 година), а неодамна беше претставен и електричниот кабриолет – Ronin, но оваа компанија  не запира тука, бидејќи планира и нов основен електричен автомобил наречен Pear …

Името Pear е всушност акроним за – Personal Electric Automotive Revolution (Лична електрична автомобилска револуција). Производството е најавено за почетокот на 2024 година, а автомобилот во САД ќе чини 29.900 американски долари.

Спецификациите сè уште не се објавени, иако Fisker вели дека Pear ќе биде „дигитално поврзан, компактен, урбан EV за пет патници“. Судејќи по ваквата најава и прилично агресивната цена, звучи како марката да е насочена кон истиот пазар како и Volkswagen ID.3.

Автомобилот на тизер (најавните) сликите изгледа како компактен crossover. Како што се очекуваше, Pear ќе усвои некои стилски елементи од својот поголем брат, споделувајќи го истиот заоблен преден дел, кратка хауба и рамен заден дел. Со оглед на пониската цена, Pear се очекува да има помали батерии и послаби електрични мотори од Fisker Ocean.

Ова практично значи дека Fisker Pear може да добие батерии од 60 kWh и опсег од 200 милји (322 km). Од американската компанија се уште не потврдија дали Pear ќе се продава во Европа, но нивниот портпарол сугерира дека тоа е дефинитивна можност, со оглед на количеството на интерес на европските купувачи покажан за поголемиот модел Ocean.

Fisker, исто така, планира да произведува 250.000 единици од овој автомобил годишно во фабриката во Охајо.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По речиси две децении Audi нема да ги спонзорира „кралевите“ од Мадрид ги „истурка“ BMW

Новиот Cadillac Celestiq ќе биде поскап за 30% од Bentley Flying Spur

Тркачки Porsche

Најчувствителен лак имаат автомобилите со црвена боја

Електричниот Mercedes Vision EQXX со едно полнење поминал 1.202 km!

Во Volkswagen сметаат на „ќумур“ за да го заштитат производството

Почна склопување на поедноставни Lada Niva Legend и Lada Niva Travel

Tesla заборавен на постојката за полнење EV – сопственикот заминал на одмор!

VW Air дебитира утре- 27 јуни