Електричниот Lotus Type 130 себитира на 16 јули годинава

И официјално, деновиве, од Lotus потврди дека на 16 –ти идниот месец- јули, на посебен настан, во Лондон, ќе го промовира нивниот нов електричен хипер автомобил – hypercar Type 130…

За автомобилот се зборуваше уште на почетокот на декември минатата 2018 година кога и е објавена информацијата за тоа дека тој автомобил би требало да чини околу два милиони британски фунти!.

 

Тоа исто така е и нивниот прв потполно нов модел за последните повеќе од 10 години и претставува сигнал за заживување под капата на новиот сопственик, кинеската автомобилска компанија Geely.

Моделот Type 130, според најавите од фабриката претставува најбрз и најрадикален модел што Lotus го направил во својата досегашна историја долга 70 години.

Техничкиот партнер на Lotusна овој проект е Williams Advanced Engineering, што ќе се погрижи за електричниот погонски систем.

Шепотењата, по стручните форуми велат дека можеме да очекуваме неколку електромотори ( најмалку два) со моќ од околу 1000KS, потоа погон на сите четири тркала, наплив од модерна технологија, како и автономија на возењето, со едно полнење на батериите од најмалку 400 km.

На крајот и информацијата дека се планира производство на лимитирана серија од само 130 примероци, a сите тие ќе  бидат произведени во во фабриката во Хетел (Hethel) во Норфолк (Norfolk).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Porsche Design и Lucasfilm Ltd покажаа ѕвезден брод за следниот Star Wars

Peugeot 208 Rally4 со 210 КЅ мало пакување за „пеколно“уживање!

Наскоро и хибриден Fiat 500

Моделите на Abarth официјални возила на Автодромот Дубаи!

Alfa Romeo Giulia ќе има главна улога во новиот филм на Netflix

Ексклузивно: Новата  Mercedes-Benz GLA во чекор со дигиталните трендови

Новиот Jaguar XE и со ограничена едиција наречена Reims Edition

BMW M4 GT3 тркач од блиска иднина

Audi RS5 – освежениот освојувач на срца и крал на перформансите!