Електричниот наследник на Opel Grandland пристигнува идната година

Opel Grandland ќе добие електричен наследник следната  2024 година, а компанијата Stellantis објави дека планира да инвестира повеќе од 130 милиони евра во фабрика во Ајзенах, Германија, каде што ќе се произведува автомобилот…

Поточно, производството ќе започне во втората половина на 2024 година, а наследникот на Grandland ќе се базира на сосема новата STLA Medium платформа.

Платформата може да се користи за возила чија должина е помеѓу 4.200 и 5.000 mm. Тие исто така можат да сместат батерии со капацитет од 87 до 104 kWh и тоа овозможува опсег до 700 km.

Иако засега нема детали за спецификациите, Stellantis најави дека возилата со платформата STLA Medium ќе се нудат со моќност од 125 kW/170 КС до 330 kW/449 КС.

Извршниот директор на Opel, Флоријан Хуетл, ја поздрави веста и рекол: „Ние произведуваме возила со врвен квалитет во оваа фабрика веќе 31 година и континуирано ја подобруваме нашата конкурентност“. Ќе останеме на овој чист пат со електричниот наследник на Opel Grandland“.

Тој исто така додаде: „Оваа одлука е уште еден важен чекор за Opel на патот кон декларираната цел да стане целосно електричен бренд во Европа до 2028 година“.

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Aналитичарите гледааат значаен потенцијал во акциите на Ferrari

FIAT водечка автомобилска марка во групацијата Stellantis

На автопатиштата во Јапонија ќе има лента за автономни возила

Јужна Кореја co финансиска помош за производители на батерии

Новиот Fiat Punto ривал на Dacia Sandero

Haval Ruge и Haval Ruge Max

Toyota Motor Manufacturing Turkey

Големата понуда на автомобили може да поттикне „војна на цените“

KIA малите електрични автомобили ќе ги прави во Европа