Електричниот Qiantu K50 од Кина во САД доаѓа под брендот Mullen Automotive

Mullen Automotive потврди дека ги вратила правата за дистрибуција на Qiantu K50 во Северна и Јужна Америка.

Тоа значи дека американската компанија ќе произведува и продава локализирана верзија на електричното возило под имињата Mullen GT и Mullen GTRS.

Калифорниската компанија вели дека има за цел да понуди електричен спортски автомобил со супериорни перформанси што ќе овозможи забрзување од 0 до 60 mph (96 km/h) за време под две секунди и максимална брзина поголема од 200 mph (322 km/h).

Договорот меѓу Qiantu и Mullen првпат беше постигнат во 2019 година, кога тие објавија дека ќе работат заедно за да го хомологираат кинескиот автомобил за продажба во Северна Америка со лансирање закажано за 2020 година.

Но тоа беше одложено пред се поради спорот за договор меѓу компаниите.

„Qiantu развива електрични возила од 2013 година. Чест ни е да бидеме партнери со Mullen Automotive за да го донесеме Qiantu K50 на пазарот во САД“, рече претседателот Лу од Qiantu Motors.

„Со својот елегантен дизајн, одлични перформанси за возење и управување и импресивна надворешност од јаглеродни влакна, веруваме дека Qiantu K50 ќе има голем успех на американскиот пазар на електрични возила, нудејќи им на корисниците ново ниво на перформанси и удобност.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Aналитичарите гледааат значаен потенцијал во акциите на Ferrari

FIAT водечка автомобилска марка во групацијата Stellantis

На автопатиштата во Јапонија ќе има лента за автономни возила

Јужна Кореја co финансиска помош за производители на батерии

Новиот Fiat Punto ривал на Dacia Sandero

Haval Ruge и Haval Ruge Max

Toyota Motor Manufacturing Turkey

Големата понуда на автомобили може да поттикне „војна на цените“

KIA малите електрични автомобили ќе ги прави во Европа