Електричниот Rolls-Royce Spectre ја заврши третата фаза на тестирање

Списокот на нарачки за Rolls-Royce Spectre, првото ултра луксузно електрично супер купе во светот, ги надмина најамбициозните очекувања на компанијата.

Првите испораки на клиентите ќе започнат во четвртиот квартал на 2023 година – првиот чекор на овој бренд кон производство на само целосно електрични автомобили до крајот на 2030 година. Иако британскиот производител само во октомври го покажа својот прв електричен автомобил, тој веќе се покажа популарен меѓу лојалните клиенти на марката.

Извршниот директор на Rolls-Royce, Торстен Милер-Отвос (Torsten Muller-Otvos) неодамна потврди дека книгата за нарачки се протега до 2023 година и дека ако нарачките продолжат да доаѓаат со сегашната стапка, производството ќе треба да се зголеми.

„Внесувањето на нарачките за Spectre е далеку подобро во овој момент отколку што очекувавме“, рече Милер-Отвос. „Имаме уште неколку месеци [пред почетокот на производството], но ако тој тренд продолжи, тогаш сум прилично сигурен дека ќе мора да ги прилагодиме нашите планови. Шефот на Rolls-Royce додаде дека Spectre ќе стане „третиот столб“ на продажбата на производителот по Cullinan и Ghost.

Не само што Spectre се продава добро, туку и рече дека ќе ги постигне „истите нивоа“ на профитабилност како моделите со погон на мотор со внастрешно согорување. Spectre вообичаено има 430 kW/585 КС и вртежен момент од 900 Nm, забрзува до 100 km/h за 4,5 секунди, достигнува 250 km/h и има опсег од 520 km (според WLTP). Што се однесува до цената, Spectre чини 379.015 евра (со вклучен данок) во Германија.

Спецификации:

Број на врати / седишта 2 врати / 4 седишта

Должина на возилото 5453 mm

Ширина на возилото 2080 mm

Висина на возилото 1559 mm

Меѓуоскино растојание 3210 mm

Круг на вртење 12,7 m

Тежина 2975 кг

Spectre досега помина речиси два милиони километри додека ја комплетираше третата фаза од најригорозната програма за тестирање што некогаш била смислена во 118-годишната историја на марката. Ова веќе ја надмина секоја програма за тестирање на Rolls Royce пред неа – и сè уште е далеку од завршена.

На Spectre во моментов се тестираат на екстремно топлото време во Јужна Африка. Овде, стабилната, но контрастна клима – сува и исклучително топла на север, медитерански стил и влажна на југ – обезбедува некои од најдобрите летни времиња на возење во светот. Во најжешкото време, температурите може да надминат 50°C, додека јужниот регион има широк спектар на површини и терени, вклучувајќи кривулести селски патишта полни со чакал, прашина и нечистотија.

Во текот на оваа фаза, инженерите го набљудуваат и усовршуваат секој систем, хардверски елемент и софтверски протокол развиен во текот на речиси два милиони километри континуирано тестирање. Само преку такви макотрпни проценки, техничките експерти на Rolls-Royce можат да постигнат прецизни нивоа на префинетост на возењето толку централно за искуството што го сакаат клиентите и успешно да го преведат „магичното возење на тепих“ во нова целосно електрична парадигма.

За време на тестирањето, секоја од 25.000 одделни функции поврзани со перформансите на автомобилот беше внимателно приспособена за да го испорача суштинското искуство на Rolls-Royce. Подобрувањата што сега се прават ги следат принципите на „маргинални придобивки“, во кои индивидуалните, многу мали и постепено прилагодувања кумулативно произведуваат значително севкупно подобрување.

Примерите за вниманието на деталите на кои беа изложени прототиповите на Spectre се повеќекратни, но честопати е невозможно да се квантифицираат, бидејќи тие го претставуваат расудувањето и инстинктот на неспоредливата и долгогодишна инженерска елита на марката. На пример, повеќе од 1.500 часа се веќе посветени на подобрување на регенеративното сопирање на автомобилот за да се осигури дека се чувствува без напор, а сепак присутен.

Во Јужна Африка и во остатокот од програмата, аудио системот исто така ќе биде подесен и дотеран за да се постигне зголемување на квалитетот на звукот што се нуди преку 17-те звучници на Spectre. По првичното тестирање и калибрација во лабораториски услови, системот сега се тестира темелно во реални услови. Посебна плејлиста што претставува широк опсег на жанрови се користи за да го претстави целиот опсег на барања за звук. Оваа заложба за обезбедување совршени акустични перформанси се проширува и на клучните функции на автомобилот. Дури и брзината на затворање на самозатворачките врати е тестирана за да се обезбеди совршено ниво на позитивен шум на затворање.

Откако искуството и податоците собрани од Јужна Африка ќе бидат целосно анализирани и ќе се спроведат релевантните активности и мерки, Spectre ќе биде завршен околу 80% кога ќе премине во финалната фаза на ратификација. Ова се состои од ставање на автомобилот низ концизна програма за тестирање „за сите сезони“, вклучувајќи повторни посети на арктичките крајности на Арјеплог и поумерените услови на Азурниот брег.

Последните 500.000 километри од Spectre тестирањето ќе се фокусираат на анализа на животниот стил. Овој неслободен процес на тестирање ќе го види Spectre тестиран во суперлуксузни ситуации и ќе користи случаи специфични за клиентите на Rolls-Royce, за да се осигура дека Spectre работи како што е потребно во центарот на глобалните мегаградови, околу нови и историски луксузни дестинации, како и во други поставувања. но сразмерно на потребите, навиките и начинот на живот на сопственикот.

Пред да им бидат испорачани првите автомобили на клиентите, Spectre беше подложен на исцрпни тестирања, во некои од најекстремните услови на Земјата. Севкупно, автомобилот ќе помине повеќе од 2,5 милиони километри – што е еквивалент на обиколување на светот 50 пати. Тестирањето започна во зимата 2021 година во специјален објект за тестирање во Арјеплог, Шведска, на само 55 километри од Арктичкиот круг. На температури од -40°C, инженерите на Rolls-Royce го тестираа и го подобрија секој аспект од перформансите и ракувањето во снег и мраз, како и сите ефекти од продолжениот екстремен студ врз батериите и другите електронски системи.

Со успешно завршеното ispituvaе, Spectre потоа го помина летото 2022 година во посончевата, но не помалку напорна клима на француската ривиера и околу Азурниот брег. Ова вклучуваше тестирање на историскиот Автодром де Мирамас (Autodrome de Miramas), поранешна Гран-при патека која сега обезбедува преку 60 километри затворени правци и 20 најсовремени опкружувања за тестирање на патеката. Поголемиот дел од тестирањето, сепак, беше спроведено во Прованса, проценувајќи ги можностите на Spectre во реални услови во област каде што многу сериски автомобили веројатно ќе го поминат својот живот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alvar Romeo Stelvio и Giullia 2026 добиваат електрична замена

Индустрискиот подвиг на Dacia

Е-велосипед со поголем домет од некои електрични автомобили…

BMW развива електричен мотоцикл со големина на G 310

Kолку се полоши евтините од премиум гумите

Peugeot 408 на тестот за избегнување лос

Tesla најави crash test на Cybertruck

Audi Q2 станува електричен модел

Mazda се приклучува на истражувањето за горива од новата генерација