Електричниот Zeekr 001постави нов рекорд во дрифт за EV

Кинескиот Zeekr 001 постави нов Гинисов рекорд за најбрз дрифт досега забележано од електрично возило…

Исто така, постави рекорд за најбрз слалом направен со електричен автомобил.

Заедно со поставувањето на нов рекорд за најбрзо EV Drift, со брзина од 207.996 km/h, Zeekr постави и нов репер за слалом на електрични возила, „ткаејќи“ помеѓу 50 еднакво распоредени конуси за само 49,05 секунди.

Двата рекорди беа соборени на почетокот на овој месец под надзор на судија за Гинисовата книга на рекорди на полигонот CATARC во Кина.

Zeekr 001 е придвижуван од пар електрични мотори кои комбинирано произведуваат 536 КС и повеќе од 700 Nm максимален вртежен момент.

Ова моќност му овозможува на електричниот автомобил да забрза од 100 km/h за 3,8 секунди.

Инаку Zeekr го продава автомобилот со пакет на батерии од 86 kWh и 100 kWh, а вторите имаат досег до 700 km со едно полнење.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

McLaren GT од MSO

Hennessey H850 Mustang

Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти

Mercedes-AMG GLC 43 & Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance

Czinger 21C V Max со 1.350 КС

Subaru го слави седумдесеттиот роденден

Fiat Ritmo: 45 години

Audi A4 Allroad Quattro Heritage Edition