Електронски возачки дозволи во Данска

Возачите во Данска повеќе не мора да носат возачка дозвола во форма на картичка, но само ако имаат Дански пасош, а доволен им е мобилен телефон со апликација што всушност е дозвола!

Не мора да биде ниту мобилен телефон, туку секој уред што може да вчита дигитална возачка дозвола, пишуваат агенциите.

Споменатата апликација се вика Kørekort и откако ќе се преземе од Интернет и ќе се создаде сметка на неа, се активира со скенирање на пасошот.

Најголем недостаток е што прифаќа само пасоши на Данска, што значи дека не е наменет за странци, дури и кога имаат дански возачки дозволи.

Ако се прашувате како полицијата ќе ги провери овие дигитални дозволи, одговорот не е премногу комплициран или футуристички – со скенирање на QR-кодот.

Значи, без преземање на мобилниот уред од возачот, само со доведување на уредот до скенерот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Регулаторна сo нова измена на цените на горивата кај нас

Во време на пандемијата KIA со рекордно учество на пазарот

Audi ќе ги згаснува А4, А6 и А8!

Ford привремено ги затвори фабриките во Германија поради недостаток на чипови

Tesla повлекува 150.000 автомобили од безбедносни причини!

„Макпетрол“ – општествено одговорна компанија на дело!

Неделава двапати се менуваат цените на горивата сега поевтинуваат!

Макпетрол Инфо Поинт: Подготовка на возилото за зима, задолжителна опрема и правила

Бестселерот на Toyota и натаму најбаран автомобил во светот!