„Електрошок“ за автомобили дали е на повидок „литиумска треска“

Најголемото наоѓалиште на литиум во светот е пронајдено во Америка…

Се проценува дека наоѓалиштето на литиум, откриено во вулкански кратер долж границата Невада-Орегон, содржи до 40 милиони тони на овој редок метал. Ова е веројатно најголемиот депозит во светот, кој може да има огромно влијание врз индустријата за електрични возила.По се изгледа автомобилската индустрија конечно го доби она што го сакаше повеќе од една деценија, откако развојот на електричните автомобили и технологијата на батерии влезе во фаза на општо прифаќање во светот. Единствена пречка беа ограничените ресурси, вредни за производство на батерии со најсовремена технологија, за кои беа потребни големи количества литиумска руда. Количините во светот, до сега, се чини дека беа многу ограничени за оваа руда, па веста од Америка како струен удар ја потресе автомобилската индустрија, пренесува српска Политика.

Што ќе значи ова за производителите и автомобилската индустрија која се бори, зафатена со проблеми, еколошки квоти, загадување на планетата, издувни гасови, контрола на емисиите, не е ни да се каже. Особено кога станува збор за Америка, како и за некои од великаните во Европа. Во некои земји квотите за производство на електрични автомобили влегоа во законска процедура, а веќе на повидок е целосен прекин на моторите со внатрешно согорување. Така што некои земји, како Норвешка, веќе ја наведоа последната година (2030) од кога никој нема да може да ги премине нивните граници во класичен автомобил со внатрешно согорување. Затоа оваа вест, ако се покаже како вистинита, го доведе светот до остварениот факт, односно електричните автомобили стануваат наша сегашност, а не иднина токму поради ова огромно откритие на резерви на литиум во Америка.

Претседателот Џозеф Бајден веднаш ги зголеми квотите за производство на електрични автомобили, што исклучително добро се вклопува со агендата на неговата партија и планот за чиста енергија, во кој се наведува дека до 2030 година електричните возила во Америка ќе сочинуваат 50 отсто од сите продадени автомобили. Депозитот скриен во калдера (котел што го создава ерупција на вулкан) Мекдермит се проценува дека содржи помеѓу 20 милиони и 40 милиони тони литиум, што би било речиси двојно повеќе од сегашниот рекорд од околу 23 милиони метрички тони пронајдени во лето под боливиските солани, објавија истражувачите во Науката напредува. Исто така, во голема мера ќе ги зголеми вкупните резерви на литиум во САД, кои претходно беа проценети на само еден милион метрички тони.

Белгискиот геолог Аноук Борст рече дека ако проценката се покаже како точна, ненадејната презаситеност на американскиот литиум – метал што го бараат производителите на електрични возила – може да има глобални последици. Ова може да ја промени динамиката на литиумот на глобално ниво, во однос на цената, безбедноста на снабдувањето и геополитиката. Америка би имала свои резерви на литиум и индустриите помалку би се плашеле од недостиг на снабдување“, изјави Борст за Кемистри Вoрлд (Chemistry World ). Производителите на електрични возила се пожалија дека залихите на „белото злато“ ќе се намалат до 2025 година, при што Кина, САД и неколку јужноамерикански земји се обидуваат да најдат големи депозити за да ја задоволат растечката побарувачка.

Пол А. Џејкобсон, главен финансиски директор на најпознатата автомобилска компанија, General  Motors, им рече на инвеститорите во средината на јуни дека тие „веќе се соочуваат со ризикот“ од намален литиум, објаснувајќи дека GM купила удел во рударските операции. „Треба да имаме партнерства со луѓе кои можат да ни го добијат литиумот во формата што ни треба“, рече Џејкобсон. Администрацијата се заложи за инвестиција од седум и пол милијарди долари во станици за полнење електрични возила низ земјата. Томас Бенсон, геолог во Американската корпорација за литиум (Lithium Americas Corp), кој е коавтор на новата студија, очекува дека рударството во наоѓалиштето МекДермит Калдера би можело да започне уште во 2026 година.

Истражувачите од американската корпорација за литиум, GNS Science и Државниот универзитет во Орегон објаснија дека уникатните услови на експлозијата на локацијата пред 16 милиони години создале идеални услови за формирање на честички богати со литиум. Невада беше жариште на наоѓалишта на литиум, но локалитетите наидоа на противење бидејќи конзерваторите, Индијанците, па дури и NASA се обидоа да го блокираат ископувањето во областа. Рудникот МекДермит Калдера се наоѓа веднаш до рудникот Такер Пас, кој беше место на протести на домородните племиња и бројни правни предизвици во последните три години.

Како и да заврши спорот меѓу домородците и компаниите за литиум, се чини дека лудилото за ова ново бело злато може да се спореди само со познатата златна треска кога илјадници и илјадници авантуристи од стариот свет се упатија кон Северна Америка и Канада во потрага по богатство. Не веруваме дека челниците на најголемите марки на автомобили, како оние од германската голема петорка, само ќе ги подигнат ситата како рударите од Клондајк и ќе се упатат кон дивината. Иако, како што се менуваат работите во глобалната автомобилска индустрија, можеби тие би требало да се приклучат на редот на оние што гонат литиумот. Без разлика на се потписници на моќни агенди за протерување на моторите со внатрешно согорување од улиците низ светот.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Dacia Duster без дизел мотор!

Urban SUV Concept на Toyota

Дали правилно го подготвив те вашиот автомобил за зимата?

Електричниот Hyundai Ioniq 6 е избран за шкотски автомобил на годината

Kia EV9 финалист во изборот за Европски автомобил на годината

Peugeot 208 Rallye

Вашиот автомобил ве шпионира!?

Потресна исповед на директорот на  Volkswagen 

Mercedes го сели производството на SUV моселот EQS од САД во Германија?