Estrima Biro четирицикл на струја скап како автомобил

Новата Estrima Biro е веќе во продажба во Шпанија. Invicta Electric додава интересен велосипед со четири седишта со две седишта во својата палета на електрични возила, кој може да се пофали со автономија до 100 километри и батерија што може да се вади….

Invicta Electric продолжува со процесот на проширување на шпанскиот пазар. Брендот за одржлива урбана мобилност во својата понуда има вградено многу интересен 100% електричен четирицикл.

Новата  Estrima Biro   го започнува своето комерцијално патување во Шпанија како побезбедна и поудобна алтернатива на возилата со две тркала.

Estrima Biro, која е веќе во продажба, може да помине до 100 километри со едно полнење и, многу практично и интересно, достапна е верзија со батерија што може да се полни што може да се полни дома, канцеларија итн.

Тоа е лесен четирицикл со L6e хомологација и затоа неговата максимална брзина е ограничена.

Конструкцијата на возилото е со армирана челична рамка од 3 mm, која обезбедува високо ниво на безбедност во случај на удар.

Покрај тоа, тој е опремен со четири сопирачки дискови, кои покрај малата тежина, воспоставуваат минимално растојание за сопирање.

Во  Estrima Biro  можат да патуваат до двајца возрасни патници. Отварачкиот стаклен покрив и задното стакло овозможуваат кабината да биде преплавена со природна светлина, зголемувајќи го чувството на просторност.

Вратата од поликарбонат е целосно транспарентна и може да се отстрани за да се подобри внатрешната вентилација.

Има три багажници, последниот со зафатнина од 41 литар, друг со зафатнина од 41 литар зад задниот дел на предните седишта, а последниот со помал капацитет се наоѓа под предната хауба.

Во срцето на новата Estrima Biro е целосно електричен погонски систем. На секое од задните тркала има електричен мотор без четкички од 48 волти. Комбинираната моќност е 4 kW (5 коњски сили) и 58 Nm максимален вртежен момент.

Благодарение на функцијата Boost, можно е да се зголеми моќноста за краток временски период до 6 kW (8 „коњи“). Максималната брзина е ограничена на 45 km/h.

Invicta Electric има две верзии на Estrima Biro.

Еден со фиксна батерија и еден со батерија што се вади. Верзијата со фиксна батерија е опремена со литиум-јонска батерија од 4,9 kWh. Се наоѓа под совозачкото седиште и благодарение на него има домет до 100 километри според стариот циклус NEDC.

Во случај да немате приватно место за полнење, достапна е верзија на батерија што може да се отстрани со капацитет од 3,3 kWh.

Батеријата, во овој случај, се наоѓа во задниот дел на багажникот и може лесно да се извади и да се монтира на количка на тркала за транспорт до дома или до работното место за да се изврши процесот на полнење.

Во овој случај, автономијата е до 55 километри.

Времето на полнење ќе се разликува во зависност од батеријата.

На моделот со најмала автономија му требаат 2,5 часа за да го заврши процесот на полнење.

Времето кое се зголемува на 4 часа кај верзијата со фиксна батерија и поголем капацитет.

Полнењето се врши преку конвенционален приклучок.

Инаку и двете верзии имаат регенеративно сопирање.

Најниската можна цена во Шпанија со поволности е 11.395 евра, а без поволности е 13.995, европски банкноти.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите за 2023 ветуваат електричен автомобил со досег од 1000 км

Suzuki и Toyota заеднички прават електричен SUV

Електричен Chery QQ Wujie Pro

Дополнителна опрема направена по мерка за Opel Astra и Astra Sports Tourer

Lincoln Model L100 Concept

R5 TURBO 3E, Роден за дрифт

XPeng од Кина овозможува полнење на EV батериите двојно побрзо одошто Tesla

Moskvich ќе развие сопствена платформа за електрични возила

Dacia сврте нов лист