F1 ги премести квалификациите поради погребот на принцот Филип

Formula 1 одлучи да направи измени во програмата за претстојниот тркачки викенд поради погребот на принцот Филип, што ќе се одржи во сабота.

Во знак на почит кон покојниот војвода од Единбург, принцот Филип и англиското кралско семејство, Formula 1 одлучи да направи промени за да не возат за време на погребот.

Програмата за во петок, пред Гран при на Реџо Емилија, се поместува половина час подоцна, додека саботната програма ќе започне еден час порано.

Првата тренинг сесија во петок ќе трае до 11 часот, а втората од 14:30 часот.

Во сабота, третиот тренинг ќе биде на програмата од 11, а квалификациите ќе започнат во 14 часот.

Што се однесува до самата трка во недела, нема промени. Tрката ќе се вози од 15 часот.

Се ќе можете да следите на Sport Club1 ТВ каналот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спринт квалификации на три трки во Formula 1 во сезоната 2021

FIA иницира нова тркачка класа на електрични болиди

Фантастичен резултат на Македонците на „Хунгароринг“

Мајами од наредната 2022 година во календарот на F1

Кам-бек на „ТВИНГОВЦИТЕ“: Сезоната стартува викендов на  „Hungaroring FIA CEZ“

Како се тестира (малтретира) Porsche 911 GT3

WRC шампионатот од следната сезона поаѓа во хибридна иднина

Новата електрична Kia EV6 за еден ден освои 21.000 купувачи во Ј. Кореја

Toyota Yaris Автомобил на годината во Европа за 2021