Farizon Auto Homtruck – Куќа (дом) и работна средина на тркала

Farizon Auto, брендот за комерцијални (стопански) возила на Geely Holding Group, ја претставува својата следна генерација на паметен камион со нова енергија, Homtruck, со производство и првите испораки планирани за почетокот на 2024 година…

Неговото официјално име е Farizon AD21. Со овој концепт американскиот производител tesla, односно неговиот Semi truck претставен во 2017 година доби вистинска конкуренција. Кога ќе започнат првите испораки, Homtruck ќе биде едно од најнапредните и најчистите комерцијални возила на патиштата што се фокусира на ефикасноста, безбедноста на возачот и пешаците и може да се пофали со големи откритија во одржливите погонски единици.

Архитектурата на Homtruck може да вклучи голем број опции за погон, вклучувајќи продолжувач на опсегот (range extender), хибриден метанол и чисто електрична опција со замена на батерии заснована на владините стандарди неодамна објавени од кинеското Министерство за индустрија и технологија, дозволувајќи му на Homtruck да се полни „гориво“ на бензинските пумпи низ автопатите, што се мери во минути, наведуваат светските агенции.

Homtruck е именуван по првичниот стремеж на неговите креатори да направат камион кој се чувствува како дома, задоволувајќи ги животните и емоционалните потреби на своите возачи. Возачите ширум светот поминуваат многу време во своите возила, често повеќе отколку дома. Мобилниот простор создаден од Homtruck ги интегрира „работата, животот и забавата“, задоволувајќи ги виталните потреби на неговиот возач.

Инженерите на Farizon Auto внимателно ги проучуваа потребите на возачите на комерцијалните возила ( камиони) и операторите на флотата кога ги развиваа хардверските и софтверските решенија на Homtruck за да обезбедат поголема ефикасност низ мрежата.

Homtruck може да се поврзе со главните платформи за логистичка мрежа за да им помогне на возачите да добиваат оптимални нарачки во реално време, да ги анализираат и следат испораките и да ги пресметаат оперативните трошоци долж рутите.

„Мозокот“ на Homtruck може да користи сензори на возила за да ги анализира податоците за сообраќајот во реално време и да прима препораки за маршрутата. Дополнително, системот за управување со енергија може да управува и со снабдувањето со енергија или гориво на Homtruck за да постигне оптимална економска пресметка и може да му препорача на возачот оптимални патишта за полнење гориво или електрична енергија.

Удобноста на возачот е нагласена како главен поттик за зголемување на безбедноста на возилото, со теоријата дека добро одморени возачи се повнимателни и поконцентрирани.

Врз основа на внимателна анализа на работните услови на возачот и планот на патот, Farizon Auto дизајнираше кокпит што го применува концептот на дом и го оптимизира просторот за да создаде простор за возење и живеење. Дизајнот вклучува бања со туш и тоалет, единечен кревет, фрижидер, апарат за чај, кујна, па дури и мала машина за перење.

Ергономскиот дизајн на седиштата и камерите со висока резолуција гарантираат дека возачите се добро одморени и добро фокусирани, додека интелигентниот асистент со вештачка интелигенција во комбинација со целосни камери од 360 степени му помага на возачот да биде свесен за какви било проблеми околу возилото додека е во движење или додека истото е во мирување.

Внатре во кабината на Homtruck, дизајнерите нанесоа природни ткаенини со мек допир, издржлива пластика и материјали од зрна на  бамбус за да создадат здрава еколошка средина инспирирана од мирните бамбусови шуми во Кина.

Во сè поголем број на избрани рути, Homtruck ќе може да ги користи функциите за автономно возење L4, а исто така ќе воведе карактеристики на конвој за подолги патувања што ќе им овозможат на камионите да комуницираат едни со други за да одржуваат безбедна брзина и растојание што ќе го намали стресот кај операторот.

Хардверските сензори како што се лидар, радар со милиметарски бранови, ултразвучен радар ќе бидат стандардна опрема проследено со 5G и V2X комуникација.

Homtruck, исто така, ќе биде целосно способен за надградба со прекувремено користење на работа со помош на надградбата на софтверот преку воздух (Over the Air  – OTA).

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Постојан развој: Зголемен опсег за Opel Corsa -e и Mokka-e

Доделени првите енергетски ознаки за електричните автомобили

DS3 Crossback E-Tense ја зголеми автономијата со едно полнење на батериите

Револуционерно автомобилско седиште за деца!

Стратегијата 2.0-IONITY го забрзува ширењето на мрежата брзи полначи за EV

Renault иTheArsenale го претставуваат AIR4 –Таму каде одиме не ни требаат патишта

Новиот Peugeot e-208 и Peugeot e-2008

Електричните автомобили зиме трошат 25% повеќе струја

Ford и GM здружуваат силите со производители на чипови