Фернандо Алонзо – губитник на 10-та етапа со тумбање во трипл „салто“!

Фернандо Алонзо по превртување  во деветата етапа на најтешкото рели на светот, го урна сето тоа што досега го „изгради“ со доброто возење на Dakar 2020 …

Иако тврди дека постигнал повеќе одошто мислел дека може да постигне нa Dakar релито Фернадо Алонзо (Fernando Alonso) на 10 –та етапа „расипа“  се што надоместил со доброто возење, по оштетувањето на возилото што го имал во втората етапа и што го чинеле (во време) плус два и пол часа.

По само неколу километри од стартот на 10-та етапа, Алонзо и неговиот совозач Марк Кома (Marc Coma) при преминот преку една дина спектакуларно се испрвртеле и  тоа трипати едно подруго превртуајќи се „преку глава“, за среќа се сезавршило без последици по него и по совозачот.

Иако Алонсо, практично веднаш додал гас и продолжил понатаму, морал да застане и да ја отстрани штетата на негобата Toyotа Hilux, помeѓу другото и да го отстрани искршеното втробранско стакло.

Изгубиле повќе од еден час време и сит сништа за пласман помеѓу првите 10 најдобри пропаднале.

Во секој случај, најдобрта вест во целата таа ситуација е дека екипажот е добро.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нашите Твинговци со два тима во ТОП 10 на трката во издржливост на Endurance Race LEMA Гробник 

Македонските „Твинговци“ со фантастичен настап на „Гробник“

АКК Рено Спорт ја стартува втората сезона на  Twingo Cup  со интернационален трка на „Гробник“

Toyota ја претстави унапредената GR Supra за 2021 со 387 КС

Ferrari го претстави својот нов болид – SF1000

Carlos Sainz, Ricky Brabec и Andrey Karginov „кралеви“ на Dakar 2020

И по претпоследната етапа на Dakar  Rally се уште ништо не е јасно!

Rally Dakar – „испари“ прeдноста на Сајнц !

Dakar Rally 2020 ја зема првата жртва- загина Португалецот Пауло Гонкалвес