Ferrari 410 Sport Spider

Фантастичниот тркачки Ferrari 410 Sport Spider by Scaglietti беше продаден на аукција организирана од RM Sotheby’s за 22.005.000 долари.

Легендарниот Енцо Ферари (Enzo Ferrari) го дизајнираше 410 Sport Spider додека бараше начин да ја обезбеди титулата на Светскиот шампионат во спортски автомобили ( World Sportscar Championship) во 1955 година.

За да ја добие титулата, тој мораше да изгради болид кој може да биде добар на патеките, но и успешно да го заврши петдневното рели Карера Панамерикана (Carrera Panamericana) низ Мексико.

За потребите на шампионатот, дизајниран е нов тим за шасија 519/C заедно со тубуларна рамка и инсталиран е 5.0-литарски V12 мотор кој развива 400 КС. Беа произведени само два примерока на автомобилот, но релито Carrera Panamericana беше откажано, па автомобилите учествуваа на Светскиот шампионат за спортски автомобили во 1956 година.

Примерот на фотографиите е означен со 0598 CM и првично го возеле Хуан Мануел Фанџо(Juan Manuel Fangio)и Еугенио Кастелоти ( Eugenio Castellotti).

По успешното деби на трката на 1.000 километри во Буенос Аирес во јануари 1956 година, автомобилот бил испратен во фабриката на Ferrari, а подоцна и купен од Џон Едгар (John Edgar).

После тоа, го возеше Керол Шелби (Carroll Shelby) за Team Edgar и оствари серија на победи.

Автомобилот беше толку добар што го импресионираше Шелби.

„Ништо не може да му се приближи на ова Ферари ако работи“, изјави Шелби за Los Angeles Times.

Овој Ferrari подоцна го возеле Ричи Гинтер (Richie Ginther)  и други, а автомобилот бил повлечен од трките во 1960 година и продаден.

Новиот сопственик го врати во светот на трките во 1963 година и учествуваше на трката Daytona Continental 3 Hours.

Правилата бараа фиксен покрив, така што беше направен за ова Ferrari, но тоа ја збрка аеродинамиката, па на крајот сопственикот сепак користеше 250 GTO.

Ferrari 410 Sport Spider повторно беше „пензиониран“ и се чуваше во колекцијата две децении.

Во 1980 година Хауард Коен (Howard Cohen) го купил и го реставрирал, а од тогаш автомобилот сменил неколку сопственици.

Оригиналниот резервоар за гориво на автомобилот ги содржи зборовите на Shelby: „Господинот Ferrari ми кажа дека ова е најдоброто Ferrari што некогаш го изградил“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

McLaren GT од MSO

Hennessey H850 Mustang

Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти

Mercedes-AMG GLC 43 & Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance

Czinger 21C V Max со 1.350 КС

Subaru го слави седумдесеттиот роденден

Fiat Ritmo: 45 години

Audi A4 Allroad Quattro Heritage Edition