Ferrari и со спортска лимузина ривал на Porsche Panamera

Во Ferrari деновиве имаат многу причини за славење- минатата година продадоа рекорден број автомобили а прогласен е и за најсилна марка на светото …

Според бројките на продажбата, во  минатата 2019 година се продадени дури 10,131 примероци што е најмногу во досегашната сторија на брендот . Во споредба со претходната 2018 тоа претставува пораст од 9,5 %.

Тоа го „повлече“ и порастот во заработувачката за 10,1 %.

Успех за успех се ниже како на производна лента, a  се чини дека продажните резултати во иднина ќе бидат се подобри и подобри.

Имено се планира лансирање на дури 15 нови модели до 2025. година! Помеѓу нив се и SUV што со сигурнос ќе обезбеди голема побарувачка што во Ferrari тешко ќе можат да ја исполнат .

Тоа се гледа и на примерот на Lamborghini и на  Rolls-Royce каде купувачите на такви модели сакаат врвен луксуз во пакување на теренско возило, со спортски перформанси , па предвидувањата се дека и кај  Ferrarij следува огромен успех.

Се поставува прашањето по Romа, кој е вистински grand tourer и со кој планираат да освојат нови купувачи, како и со новиот најаве SUV модел Purosangue, можно е да си ја пробаат „среќата“ и во категоријата на спортси лимузини.

Со оглед на одличните продажни резултати на Porsche Panamerа, убедени сме дека во Ferrari ја разгледуваат со големо внимание оваа опција, a со оглед на најавениот број на нови модели, големи се можностите неговиот развој веќе и да започнал..

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW ID.3 најпродаван модел во првата половина на септември во Норвешка!

Dacia најави SUV со 7 седишта за 2021

„Сензационален трансфер“- Rimac станува сопственик на Bugatti

Шпионски фотографии на хибриден McLaren од спортската серија

Tesla во еден ден загуби 80 милијарди долари од својата вредност!

Миризбата на новиот автомобил повеќе нема да биде негова одлика!

Во Франција објавени цените за новиот Citroen C4

Suzuki Jimny најде начин да се врати во Европа како Jimny Van

Со  MC20 во Maserati најавуваат пресвртница и нова ера под капата на Stilantis