Ferrari претстави нов болид – слабиот F1-75

Ferrari денеска го претстави својот нов болид F1-75, кој најверојатно ќе биде „лансиран“ следната недела на патеката „Каталуња“ во Шпанија, со веројатно некои други мали измени…

Тимот од Маранелo ја тргна свечената наметка за својот нов болид, за време на дигиталната промоција на која учествуваа Шарл Леклер  (Charles Leclerc) и Карлос Саинз помладиот (Carlos Sainz Jr), пренесуваат специјализираните медиуми.

Бидејќи повеќето тимови очајно сакаат да ги кријат своите болиди до последен момент, оваа „целосна“ презентација за многумина беше изненадување. Ferrari го покажа својот „виток – тенок“ (slim) болид, на кој јасно се гледаат деталите што ги бараат новите правила, специјалниот дизајн на страната на автомобилот и уредот за ладење одозгора. Се појави нова боја, Ferrari ќе биде обоен во црно-црвено годинава во Формула 1 шампионатот.

„Ова е важен ден за нас, претставувањето на новиот F1-75“, изјави лидерот на тимот Матија Биното (Mattia Binotto). “Возбуден сум”! „Вложивме се во оваа година, работевме храбро и храбро, имавме добар тим на луѓе, полн со сила. Се соочивме со предизвици и иновации и верувам дека сме до нив“. Тимот ќе се врати на патеката со тандемот Леклер – Саинц.

Оваа сезона ќе биде многу важна за тимот и за нас возачите“, вели асот од Монако. „Шансата е голема, исто како и очекувањата. Неговиот колега, Шпанецот Саинц изјави дека е „повеќе од подготвен за оваа сезона“. „Минатата година беше одлична за мене, научив како функционира тимот и се прилагодив на комплетната средина. „Сега е време да го однесеме тимот на следното ниво, да продолжиме со нашиот напредок.

Новиот болид на Ferrari веќе го привлече вниманието на сите фанови на Формула 1, но и на поранешниот ас на популарниот „Црн коњ“, Французинот Жан Алесио (Jean Alesi).

„Навистина е чудо колку е тесен болидот, се надевам дека ќе оди брзо како Red Bull и Mercedes“, изјави Алези за францускиот канал плус.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По кинеската и полицијата во Берлин со право во грижа поради Tesla камерите

JAGUAR  – Преминува од 3- годишна на 5- годишна гаранција

Шефот на Tesla: Финализиран дизајнот на серискиот Cybertruck

Наскоро обновен DS Crossback

Отповик за 61,000 возила на BMW

И за Американците бензинот станува прескап – Њујорк укинува дел од данок на фосилно гориво

Марко Блажевски освои подиум на Twingo EUROCUP 2022 на реномираната патека  RED BULL RING

Twingo Cup викендов се вози во Австрија

Tesla ги запре нарачките од Европа и Кина за pick up моделот Cybertruck