Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Многу е лесно ова да се помеша со вистински автомобил на фотографиите, но всушност се работи за играчка, поточно колекционерски модел долг 62 сантиметри кој е верно изработен во размер 1:8.

Минијатурната верзија на Ferrari Purosangua е произведена од британскиот специјалист за модели Amalgam Collection. Компанијата соработува со  Ferrari долги години и произведува модели на нивните автомобили.

Многу ексклузивно и многу скапо.

Со помош на  Ferrari, колекцијата Амалгам ( Amalgam Collection) можеше да ги искористи оригиналните дизајни на автомобили CAD, шифрите за бои и спецификациите за материјали од  Ferrari, за да создаде илјадници прецизно дизајнирани делови. Резултатот е спектакуларен и не е тешко да се помеша моделот со „вистинската работа“ кога ќе ги погледнете фотографиите.

Овој Ferrari Purosangue е направен претежно од амалгам, а на него се потрошени околу 3.000 часа развој. За производство на секој од 199-те модели што ќе бидат направени потребни се околу 300 часа работа, пишуваат информативните агенции.

Компанијата вели дека секој модел ќе биде подложен на детално тестирање од страна на инженерските и дизајнерските тимови за да се обезбеди целосна точност на екранот.

Ако веќе сте го сакале ова во вашата колекција, ние сме прилично сигурни дека цената ќе ве одложи. Основниот модел во црвена боја чини околу 15.000 евра, а индивидуализираното издание Bespoke со други бои за екстериерот и ентериерот, бандажите и боите на клемата на сопирачките е речиси 20.000 евра. Значи, како вистински цврст автомобил. Сепак, тој е многу поевтин од вистинскиот Purosangue кој чини околу 350.000 евра.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Morgan 4/4 најдолготрајниот автомобилски модел

Genesis X Gran Berlinetta Vision Gran Turismo Concept

Дуа Липа и Porsche ги здружија силите

Alfa Romeo Tonale за италијанската полиција

Hyundai IONIQ 5 N го прогласи автомобилот на годината во изборот на TopGear

McLaren GT од MSO

Hennessey H850 Mustang

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти

Mercedes-AMG GLC 43 & Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance