Ferrari SP48 Unica

SP48 Unica, најновото дополнување на еднократната серија на Ferrari, беше претставен денеска и се придружува на нај ексклузивната група во целото производство на Маранело: уникатен автомобил направен според спецификациите на еден клиент и дизајниран како јасен израз на вашите сопствени индивидуални барања …

SP48 Unica е дизајниран од Ferrari Styling Center под раководство на Флавиус Манцони, главен дизајнер, е спортски двосед развиен на платформата F8 Tributo.

Неговите затегнати линии и агресивната положба веднаш го прават препознатлив во споредба со оригиналниот модел, а непогрешлив е и благодарение на предниот профил во облик на стрела. Клучот за постигнување на овој ефект е редизајнот на фаровите и последователното преместување на доводот за воздух. Најголемите промени во споредба со стилот на моделот F8 Tributo вклучуваат доводи за воздух за протокот на ладење на моторот на предниот браник и под задниот спојлер.  Секој од нив има длабока процедурална решетка, чијшто дел е под оптимален агол со цел да се максимизира количината на воздух што минува. Иако кабината го задржа техничкиот идентитет на моделот F8 Tributo – со исклучок на задното стакло – беше спроведена прецизна развојна работа за да се постигне совршена комбинација на бои и украси за да ја одрази елегантната, спортска и агресивна личност на Ferrari SP48 Unica. Добар пример е специјално развиената црна ласерска перфорирана Алкантара која се користи на седиштата, под која тече црвено-портокалова ткаенина која одговара на бојата на надворешноста.

Во кокпитот погледот веднаш го привлекуваат полираните капаци на праговите со истиот ласерски релјеф хексагонален мотив. Во мат нијанса карбонски влакна продираат во страниците со чувство на техничност и ексклузивност, надополнети со акцентите на Grigio Canna di Fucile.Дизајниран за долгогодишен клиент кој бил длабоко вклучен во секој чекор од неговото создавање, уникатниот Ferrari SP48 Unica е смела интерпретација на спортски автомобил и паметно ја нагласува неговата тркачка душа и повик за брзина.

SP48 Unica ја постигнува својата цел да го трансформира постоечкиот модел до маестрален ефект, земајќи инспирација и оддавајќи почит на основните вредности, иновациите и страста на компанијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наскоро сериски  BMW XM

Ѕирнете во „тајниот склад“ за автомобили на Volkswagen затворен за јавност

Nissan најави возење од Северен до Јужен пол со електричен автомобил

Блиндиран Cadillac Escalade   

Hertz, во „rent-a-car“ понудата го имал и Shelby GT350

Се погласни се шпекулациите за голем седан на Alfa Romeo

LaFerrari Aperta продааден за 5,3 милиони долари

Aston Martin DBX707

Mercedes го продаде најскапиот автомобил на светот за 135 милиони евра