Ferrari Vision Gran Turismo Concept

Едноседот Ferrari Vision Gran Turismo е првиот концепт автомобил на Ferrari создаден специјално за светот на виртуелниот моторспорт…

Дизајнот на автомобилот влече корени во тркачката традиција на Маранело, а бројот 75 на страните го одразува тоа благородно наследство. Лансирањето на Ferrari Vision Gran Turismo ефективно го означува официјалното затворање на прославите на 75-годишнината откако првиот тркачки автомобил на марката, 125 S, излезе од фабриката во 1947 година.

За да се одбележи оваа пригода, овој модел не само што означува важен чекор за Ferrari во виртуелната средина, каде што ќе ги инспирира новите генерации на страсни возачи и ентузијасти, туку и го редефинира стилскиот јазик на компанијата.

Претставува футуристички дизајнерски манифест за патните и тркачките автомобили на Ferrari, отелотворувајќи го максималниот израз на формална убавина и иновација и обезбедувајќи инспирација и за инженерите и за возачите (вистински и виртуелни) на утрешниот ден.

Дизајнот на Ferrari Vision Gran Turismo беше креиран од Ferrari Centro Stile под раководство на Флавио Манцони, и беше инспириран директно од легендарните спортски прототипови на Ferrari од 1960-тите и 70-тите години, кои постигнаа огромен успех во трките на издржливост, како што се 24 Hours of Ле Ман и 24 часа Дејтона.

Со драматични пропорции и футуристички линии, автомобилот успева во својата стилска мисија со тоа што без напор ја отелотворува ДНК на ремек-делата како што се 330 P3 и 512 S, истовремено оддавајќи почит на славната историја на компанијата и нудејќи поглед во иднината на трките со затворени тркала. Автомобили.

Дизајнот на Vision Gran Turismo е замислен околу идејата за форма на брзина со многу геометриски, остри, аголни линии кои сепак лежат во основата на многу органска форма. Овој контраст има нарушувачки ефект, бидејќи пластичноста на надворешната и внатрешната површина е комбинирана со геометриската прецизност на линиите, создавајќи автомобил со моментално препознатлив карактер, чија архитектура се фокусира на напреден аеродинамичен концепт. Задната аеродинамика е развиена користејќи концепти инспирирани од Ferrari 499P, особено во однос на дифузорот и задното крило.

Ferrari Vision Gran Turismo ја има истата 3.0 литарска турбо V6 архитектура усвоена на 296 GTB, 296 GTS и 296 GT3 и која исто така го напојува новиот 499P.

Сепак, во оваа инсталација немаше технички ограничувања што треба да се почитуваат, па затоа беше дополнително усовршена за да се ослободат навистина екстремни перформанси.

Во оваа конкретна конфигурација, моторот е подесен да испорачува 1030 КС при 9000 вртежи во минута, со дополнителни 240 kW/326 КС достапни од три електрични мотори, еден на задната оска и еден на секое од предните тркала. Ferrari соработуваше со Gran Turismo за да се осигура дека возбудливиот звук на моторот на овој иновативен погонски склоп е верно репродуциран.

Распоредот на погонската група гарантира оптимален баланс на тежината и екстремно низок центар на гравитација во корист на AWD. Еласто-кинематичното поставување на суспензијата е развиено околу карактеристиките на гумите што се користат во Gran Turismo заедно со аеродинамичниот баланс на автомобилот, со цел да се гарантираат врвни перформанси и на макотрпните со тргни застани градски сообраќајници и на традиционалните тркачки патеки.

Резултатот? Незаменлива изведба. Најсовремените електронски контроли на возилото му даваат на автомобилот незаменлива агилност во свиоци и рамнотежа во управувањето, по кои патните и тркачките автомобили наFerrari одамна се познати.

Затоа, искуството со играта е дизајнирано за верно да ја повтори возбудата од возењето Ferrari, пренесувајќи точно чувство за границите што може да се достигнат и подобрувајќи ги перформансите на автомобилот.

Автомобилот може да се пофали и со хибридна технологија развиена од Ferrari во Formula 1.

Внатрешниот дизајн е продолжение на надворешноста, со пуристички, минималистички пристап кој обезбедува оптимална функционалност и ергономија на возачот.

Линиите на контролната табла се чисти и едноставни и, исто како и проѕирниот капак на моторот што го вградува хибридниот V6 погон, се одликува со проѕирни високотехнолошки материјали за откривање на механичките компоненти на софистицираниот модерен волан. HMI е дизајниран за непосредност и лесно користење, така што возачот секогаш може целосно да се концентрира на патот напред.

Претставен за време на светското финале на Gran Turismo во Монте Карло, Ferrari Vision Gran Turismo ќе стане достапен за сите корисници на GT7 од 23 декември 2022 година.

На 15 декември 2022 година, студијата во целосен обем ќе го направи своето прво јавно појавување во Музејот на Ferrari во Маранело, каде што ќе биде изложена заедно со тековната изложба посветена на ексклузивните еднократни модели на марката до март 2023 година.

Ferrari Vision Gran Turismo Concept – Технички спецификации

ЕЛЕКТОН:

* V6 – 120°, twin turbo, погон на четири тркала

* волумен на моторот 3000 кубни сантиметри

* моќност 1030 КС при 9000 вртежи во минута.

* Вртежен момент на моторот со внатрешно согорување 900 Nm при 5500 вртежи во минута.

*електромотори 240 kW/326PS

ТЕЖИНА:

* тежина на возилото: 1250 кг

* Распределба на тежината: 43,5% напред / 56,5% назад

МЕНУВАЧ:

* F1 менувач со двојна спојка, 8 степени

ИЗВЕДБА:

* максимална брзина: > 350 km/h

* забрзување 0-100 km/h: < 2,0 s

* забрзување 0-200 km/h: < 5,0 s

* Време на кругот на патеката Fioranо: < 1 ’10”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Morgan 4/4 најдолготрајниот автомобилски модел

Genesis X Gran Berlinetta Vision Gran Turismo Concept

Дуа Липа и Porsche ги здружија силите

Alfa Romeo Tonale за италијанската полиција

Hyundai IONIQ 5 N го прогласи автомобилот на годината во изборот на TopGear

McLaren GT од MSO

Hennessey H850 Mustang

Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти