Fiat 500 co Red Dot награда за 2020

Fiat New 500, првиот целосно електричен модел на FCA, ја освои наградата Red Dot 2020, една од најпосакуваните награди во светот на индустрискиот дизајн, во категоријата „Дизајнерски концепт“…

Новиот електричен градски автомобил на FIAT сега е подготвен да ја започне мобилноста  од утрешниот ден- иднината, со неговиот непогрешлив стил што ја комбинира италијанската култура, во духот на La Dolce Vita, технологијата и иновациите.

Церемонијата на доделување на наградите Red Dot 2020 се одржа дигитално – преку Интернет, а новиот Fiat 500 ја освои награда во категоријата „Дизајн на концепт“, една од трите категории награди за дизајн „Red Dot“. Оваа реномирана награда ја додели меѓународно жири составено од 21 врвен светски експерт за дизајн, како и академици.

Новиот градски автомобил Fiat доби награда за извонредниот, уникатен дизајн и одликата што се издвојува од конкуренцијата. Во 2019 година, истата награда му припадна на концептот Fiat Centoventi.

Оливие Франсоа, глобален претседател на брендот FIAT, рече: „Освојувањето на наградата Red Dot ме прави горд, бидејќи моделотl 500 отсекогаш бил во чекор со времето. Се менува кога на општеството му требаат промени. Затоа се очекува третата генерација на моделот 500 да одговори на новите потреби за мобилност.

Fiat New 500 е замислен, дизајниран и произведен во Италија, со автентичност на производот направен дома со љубов.

Од самиот почеток, проектот New 500 го исполни FIAT со својата позитивност, носејќи со себе енергија и креативност. Таа совршена италијанска креативност, која се докажа во текот на 63 години историја и успех, доведе до целосно нов, целосно електричен, високотехнолошки и поврзан автомобил, но автомобил кој сè уште е 500: убав, харизматичен и способен да прави промени, предмет на желба, со остварена мобилност со нулата емисии, во вистински стил „Долчевита“.

Предмет на желби, во уникатен стил 500. Во време кога мобилноста се очекува да биде сè поодржлива, поврзана и автономна, со сè построги регулативи, третата генерација на Fiat 500 повторно е во прв план, носејќи со себе дизајн и задоволство во возењето. Тоа не е само револуција, туку и „реинкарнација“ на духот, кој може да инспирира обновување. Всушност, правилата и прописите не се доволни за вистинска револуција, потребно е нешто исконско и убаво: новиот Fiat 500.

Клаус Бусе, директор за дизајн за регионот ЕМЕА, рекол: „Нашата цел во однос на Fiat New 500 е да создадеме електричен автомобил со душа, чиј дизајн има важни елементи на италијанскиот пристап кон стилот, и чувство што може да се добие од скулпторскиот тренд на New 500 , неговите „очи“ – фарови – и внатрешноста. Сакавме да создадеме уникатен производ, како симбол на италијанскиот дух и како Италија како земја и FIAT како бренд можат да создадат денес. Освојувањето на наградата Red Dot е голема чест за целиот тим кој работеше на проектот New 500 “.

Наградата за дизајн на црвени точки е создадена во 1955 година и со текот на времето стана една од најпрестижните награди во светот на индустрискиот дизајн.

Наградата „Red Dot Design е поделена во три главни категории (Дизајн на производи, Комуникациски дизајн и Дизајн на концепт), и е наменета за компании кои посветуваат посебно внимание на дизајнот.

Членовите на меѓународното жири, кое вклучува независни дизајнери, академици и новинари, оценуваат проекти засновани врз критериуми како што се иновации, формален квалитет, функционалност и одржливост.

Оваа година беа примени повеќе од 4.100 апликации од 52 земји, а награди  освоија 187 проекти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Осветлената „ѕвезда со три крака“ причина за масовно повлекување на SUV модели на Mercedes

Макпетрол совети за патување со автомобил низ регионот

Саемот во Њујорк поместен за август следната година

Нов шеф на дизајнерскиот центар на SEAT

Renault performance моделите ќе го носат беџот на Alpine

Цената на бензините оди долу а на дизелот останува иста

Произведени 200.000 BMW i3

Ова се финалистите на Autobest Best Buy Car за 2021

Volkswagen ID.3 и Polestar 2 со титули во изборот за автомобил на годината 2021 година во Германија