Fiat 500 electric најпродаван EV автомобил во Европа

Италијанското дете доминираше на европскиот пазар на електрични модели во текот на претходниот месец.

Продажбата на електричните креации на четири тркала продолжува да расте на Стариот континент, а во април листата на најпопуларни возила изгледаше многу колоритно, без присуство на автомобилите на Теslа. Електричниот Fiat 500 е на чело на колоната со 5.524 регистрирани регистрации, а по него е Peugeot e-208 со испорачани 3.730 примероци.

Интересно е што Peugeot 208 е лидер на европскиот пазар, но импресивно е што секој четврти продаден модел на „лав“ e со 100% електричен погон. Третото место во април го зазеде Škoda Enyaq, која го пронајде патот до 3.645 нови клиенти во овој дел од планетата.

Dacia Spring и Kia e-Niro се блиску до водечкиот тим во сегментот EV.

Daci Spring се покажа како огромен успех за романскиот производител на автомобили, инаку во целосна сопственост на францускиот Renault, што и во април акумулираше 3.555 испораки.

Тука е и корејскиот адут на струја Kia e-Niro што продолжи со добри резултати и додаде 3.437 продадени автомобили на својата сметка.

Најпродаваните електрични модели во Европа во април 2022 година:

Позиција Модел Број на регистрации
1 FIAT 500E 5.524  
2 Peugeot e- 208 3.730  
3 Škoda Enyaq 3.645  
4 Dacia Spring 3.555  
5 KIA e-Niro 3.437  
6 Volkswagen ID.4 2.892  
7 Hyundai  Kona 2.867  
8 Renault ZOE 2.823  
9 KIA EV6 2.699  
10 BMW i3 2.507  

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi вложува уште 300 милиони евра во својата фабрика во Унгарија

Hyundai и KiA во проблеми поради дизелот

До 2030 година во ЕУ ќе има над 60 милиони електрични автомобили

Половина од постојките за полнење на EV во Европа се лоцирани во две земји

Stellantis го запира производството во погоните во Рен поради недостаток на чипови

Tesla ги поскапи автомобилите во САД поради инфлација

Во Шпанија ќе се произведуваат новите генерации на електрични модели на Ford

VW е нова жртва на недостаток на полу проводници во светот на автомобилите

Гига фабриките на Tesla во Тексас и Берлин просто „горат“ милијарди долари !