Fiat 500 Hybrid и Fiat Panda Hybrid

Fiat 500 и Fiat Panda се првите градски модели од Групата FCA што се опремени со новата Mild Hybrid технологија…

Тие модели комбинираат бензински агрегати со три цилиндри, со работен волумен од 1,0-лити од FireFly семејството со моќ од 51 kW/70KS, со 12-(v) волтен BSG (Belt-integrated Starter Generator) електричен мотор и литиум – јонска батерија.

Во споредба со 1.2 литарскиот бензинец со  69KS познатиот Fire мотор, овие Mild Hybrid верзии имаат пониска потрошувачка на гориво и во просек за 20 % пониска емисија на CO2.

Продажбата на Fiat 500 Hybrid стартува наредниот месец, февруари, а на Pandа Hybrid еден месец потоа, во март тековната 2020 година.

Кога овие еко врзии на Лилипутанцит на Fiat ќе стасаат на нашиот пазар се уште не е дефинирано.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Unimog се „качи“ на највисокиот вулкан во светот и стана апсолутен рекордер

Освојувачка експедиција од Кина- I WAYS пристига на салонот во Женева 2020!

Новиот MItsubishi Space Star достапен и во Македонија за само 8.880 евра

Isuzu Anadolu со награда за Аутомакедонија за најдобар дистрибутер

PD One автомобил што лета инспириран од Ferrari

Cruise Origin – електричен мини бус без волан!

Од Opel за годинава најавуваат и нова Mokka

Производната верзија на Lucid Air на салнот во Њујорк

Светската тнисерска ѕвезда- Новак Ѓоковиќ во реклама за Peugeot e-208