Fiat 500e Harman International ќе чита мисли?!

На CES 2019 Harman International го одбра Fiat 500e, за да ја претстави својата напредна технологија со која автомобилот ќе биде поврзан со мозокот на сопственикот !

Тоа е електрично градско возило што во оваа концепт изведба е без покрив и задни седишта,  однсно мал двосед, опремен со  исклучително напреден технолошки пакет.

Имено, Harman International успеа да направи е да обезбеди сензори кои му овозможуваат на автомобилот да ја следи, снима и оцени својата околина.

Со помош на трите камери поставени на задната врата, аголен радар, камера со голем дострел, и лев и десен сензор, Camera Monitoring системот за следење на слепи точки, помош при промена на лентата и предупредување при опаснст од колизија со друго возило.

Fiat 500e by Harman има Forward Facing Camera која овозможува перцепција на лента, објекти, знаци, а благодарение на интеграцијата со далечинскиот радар (LiDAR), системот може да ги детектира возилата напред и да одржува безбедно растојание во движење.

Напредната и иновациска технологија вградена во Fiat 500e располага со систем за следење на состојбата на патниците во кабината.

Во седиштата се вградени сензори што овозможуваат следење на срцевиот ритам на возачот и другите патници, пулост, температурата…, додека сензорите и камерите напрред го следат погледот, дијаметарот на зениците, дишењето на патниците па дури и да читаат мисли.

Како што велат од Harman мониторингот на возачот и неговата емотивна состојба е од главно значење за успехот на полуавтономните возила во иднина, бидејќи така може да се превенира мозочен или срцев удар и преку сос сигналот, што секое возило во ЕУ мора да го има, да се повикаат и насочат итните служби навремено да стасат до потребното место.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вака би можел да изгледа новиот Audi RS3 -пеницилин за Mercedes-AMG A45!

Најлуксузниот автомобил на Корејците доби ексклузивна варијанта

Porsche 718 Cayman GT4, 718 Spyder и 718 Cayman GTS 4.0 со автоматски менувачи

Twitter овозможи работа од дома за секогаш на вработените !

2021 Bentley Bentayga освежување за бестселерот на марката!

Volkswagen Arteon coupe: евтина алтернатива на Audi A5 или нешто повеќe?!

Разбојникот го исфрлил сопственикот од автомобилот но потоа не знаел да излезе од него !

Известување до потрошувачите, целокупната јавност и до сите релевантни институции

Новата Opel Mokka веќе ја возеше Јирген Клоп