Fiat Fastback на нови слики

Новиот SUV-купе на Fiat Fastback за јужноамериканскиот пазар доаѓа наскоро, а италијанскиот производител објави уште една тизер слика како најава.

Fastback е името и на концептот на Fiat претставен на крајот на 2018 година.

Сепак, Fiat наведува дека Fastback „ќе ја донесе суштината на италијанскиот дизајн направен во Бразил, со линии и форми кои зрачат со спортски и елеганција“.

Внатрешно познат како Project 376, Fastback ќе биде изграден на MLA платформата, а меѓу другото ќе добие и дигитална инструмент табла и мултимедијален систем со екран од 10,1 инчи.

За почеток, планиран е моторот GSE Firefly Turbo 1.3 со 180 КС (на бензин) или 185 КС (на етанол), со 6-степен или 9-степен автоматски менувач.

Неофицијално се споменува дека комерцијалното лансирање на Fiat Fastaback во Бразил треба да биде во септември, а цената ќе биде попристапна од Jeep Renegade.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

GМ се враќа во Европа со понуда на електрични возила

Ferrari ќе произведува возбудливи EV

Подновен Chery Tiggo 5x

Ferruccio Lamborghini стана член на Автомобилската куќа на славни

Тesla со сопствена лента на граничен премин

Се подготвува наследник на Bugatti Chiron

Полицијата на Франција го обожава иноцскиот радар

Маск сака брзи сервиси за моделите на Tesla како тие во pit-stop на F1

Toyota ја разви новата Tundra анализирајќи ја таа што поминала милион милји