Fiat развива SUV што ќе се произведува во Крагуевац!

Според пишувањето на некои портали во Италија, што се повикуваат на еден од директорите на FCA групацијата Оливије Франсоа,  фабриката во Крагуевац по Fiat 500 L ќе почне да произведува нов SUV возило од C сегментот ….

Според тие наводи станува збор за модел што би имал верзии со пет и со седум седишта и што би припаѓал во C сегментот , во така нарелените crossover модели.

Како што стои во информацијата моделот Fiat 500 L би се произведувал до крајот на наредната 2020 година, а веќе следната 2021 од производните ленти во Крагуевац би требало да слегуваат i SUV модели.

Моделот Fiat 500 L во наредниот период би добил лесен хибриден мотор од 12  волти, но и најнов бензински  со зафатнина од 1.0-литри –FireFly мотор што е развиен во италијанската фабрика на Fiata во Термоли и кој би рассполагал со моќ од 100, односно 120 KS.

Тој нов SUV модел би се градел околу платформата направена за возилата на Групацијата, Jeep Compass, а би бил долг 450-455 cm.

Во Компанијата Fjat-Chrysler Automobili Србија засега не потврдуваат, ниту демантираат такво нешто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Storie Alfa Romeo“, деветта епизода – 8C Competizione!

Мафијата во Италија од дрога заработила колку и Fiat од продажба на возила

„Storie Alfa Romeo” осма епизода- Дизајн, спортски дух и иновации: модел 156 автентичен  успех на брендот

Прв лет на патнички електрично- хидрогенски авион во В. Британија

Storie Alfa Romeo, сeдма епизода – Револуција на форми и бои: модели 33 Stradale, Carabo и Montreal

Јахта Tecnomar Lamborghini 63

Ford GT Le Mansory – тјунинг што ве обзема?

“Storie Alfa Romeo” 6-та епизода: Duetto, италијанскиот пајак го освојува Холивуд

„Storie Alfa Romeo“, петта епизода: Alfa Romeo спортска лимузина во служба на законот