Ford Bronco можеби и на пазарите на Стариот континент

Од Ford пристигнуваат навестувања дека новиот SUV модел Bronso би можел да се појави и на европските пазари…

Оваа можност ја потврди Џим Фарли (Jim Farley) шефот на Ford, кој додава дека очекува луѓето во Ford of Europe конечно да одлучат за ова.

Освен тоа, Фарли смета дека Bronco би се „снашол“ многу добро на Стариот континент.

Сепак, дури и ако Bronco се појави во Европа, тоа нема да се случи пред 2023 година, очигледно со: 2,3-литарски EcoBoost мотор со четири цилиндри шро испорачува моќност од 296КС и 441 Nm  максимален момент на вртење (во САД се нуди и верзијата опремена со  2,7-литарски EcoBoost бензински мотор, што располага со моќност од 325КС и 563 Нм максимален вртежен момент.

Некои неофицијални проценки велат дека Bronco би можел да започне во Европа стартна ( за основната верзија) цена повисока од 30.000 евра

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Maserati ќе настапи во формула Е во сезоната 2022-23

Hyundai i20 N WRC

„Кармејкерите“ поради пандемијата имат 210 милијарди долари загуби

По 12 етапи и над 8.000 километри низ пустина заврши Дакар Рели 2022

Audi со четвртата етапна победа докажа дека „апсолвира“ на Дакар рели!

Легендата на Дакар Рели дојде до првата етапна победа во годинешното издание

Dakar Rally 2022 одбележан со Toyota што ги освои сите места на подиумот

Audi на осмата етапа покажа дека созрева во сериозен играч на Дакар

Себастијан Леб ја потврди шампионската класа