Ford E-Transit Custom

Ford денес направи уште еден голем чекор во својата трансформација на електрификација, бидејќи Ford Pro ги претстави првите детали од целосно новиот, целосно електричен E-Transit Custom модел…

Следејќи го целосно електричниот E-Transit, кој започна со производство во март оваа година – и првото од четирите дополнителни целосно електрични лесни комерцијални возила што ќе бидат претставени од Ford Pro до 2024 година – овој E-Transit Custom е дизајниран да постави нов репер во европскиот сегмент на комбиња.од еден тон и да им помогне на компаниите без напор да се префрлат на електрифицирани возила.

Целосно електричниот наследник на најпродаваното европско комбе е дизајниран од темел за беспрекорно да се вклопи во екосистемот на решенија на Ford Pro за зголемување на продуктивноста и додадената вредност. E-Transit Custom ќе биде поддржан од софтверот Ford Pro, решенијата за полнење, сервисирање и финансирање преку една сеопфатна платформа за зголемување на времето на работа и намалување на оперативните трошоци,  велат агенциите.

Најновиот додаток на електрифицираната линија на Ford Pro ќе биде клучна компонента во храбрата посветеност на Ford за нула емисии за сите продажби на возила на Ford во Европа и неутралноста на јаглеродот низ европскиот отпечаток до 2035 година.

Бескомпромисната целосно електрична архитектура на E-Transit Custom помага да се обезбеди целно поставениот опсег на возење до 380 km, брзо DC полнење и целосна влечна способност, заедно со нов динамичен стил. Дополнително, новото комбе ќе помогне да се подигне продуктивноста на следното ниво со користење на софистицирано поврзување за да се овозможат врски кои секогаш се вклучени.

Меѓу карактеристиките развиени со помош на детални увиди на корисникот на комбето за да се осигура дека E-Transit Custom обезбедува неспоредливо корисничко искуство, технологијата ProPower Onboard ќе обезбеди извозна енергија за алатки, светла и уреди додека сте на локацијата.

Со експресивен и скулпторски дизајн, E-Transit Custom е работно возило што компаниите од сите големини ќе можат да го имаат како доверлив партнер за нивниот бизнис, велат од Ford. Со избалансирани пропорции, самоуверен став и целосно LED осветлување, новиот модел ќе постави препознатливо нов дизајнерски стандард во сегментот со еден тон.

Претходно оваа година, Ford објави дека до 2024 година, четири нови целосно електрични возила ќе се приклучат на комбето E-Transit тешко два тона како дел од култното семејство Transit, вклучувајќи ги комбињата Transit Custom и Transit Courier, како и Tourneo Custom и Tourneo CourierТурнео Курир за транспорт на луѓе.

Целосно електричниот E-Transit Custom ќе влезе во производство во втората половина на 2023 година, како дел од најсеопфатната понуда на Transit Custom досега понудена на европските клиенти. Дополнителни детали за производот ќе бидат објавени во септември оваа година.

Сите Transit Custom варијанти ќе бидат произведени од Ford Otosan – заедничко вложување на Ford во Турција – на нивната локација во Коџаели, дом на производството на European Transit, испорачани како дел од претходно најавената инвестиција на Ford Otosan од 2 милијарди евра во неговите погони.

Ford, SK On Co., Ltd. и Koç Holding, исто така, неодамна потпишаа Меморандум за разбирање за водечкото заедничко вложување во индустријата за создавање на една од најголемите батерии за комерцијални возила во Европа, со цел да започне производството во средината на деценијата и годишен капацитет кој се движи од 30 до 45 гигават часови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Dacia дизајнирана да трае!

Volvo претстави камион на хидроген кој емитува вода и има досег од 1.000 километри

Ford Pro Electric SuperVan

ŠKODA AUTO го обезбеди производството на снопови за кабли

AMG го менува V8 со хибриден мотор со четири цилиндри

Нова технологија на Toyota може да спаси дете заробено во возило!

Daimler Truck иницира е- камиони со досег од 500 километри

Баварците објаснија зошто се одлучиле за SUV a не coupe за самостојниот M модел

Зелениот водород еден чекор поблиску до масовно производството