Ford ги запре испораките на Kugа PHEV поради опасност од самозапалување!

Ford ги извести сите сопственици на погодениот модел да не ги полнат своите автомобили со електрична енергија сè додека не бидат известени дека проблемот е решен….

Американскиот бренд доби известување за четири примероци во кои дошло до пожар, односно самозапалување при полнење на возилото. Причината е прегревање на батериите и во Ford работата на тоа прво да го испитаат проблемот, а потоа да го отстранат.

Сите единици на Kuge PHEV направени пред 26 јуни оваа година во моментов се „на чекање“ и нема да бидат доставени до идните сопственици сè додека во Ford  не бидат убеди дека сè е во ред со процесот на полнење на батериите и дека температурата не е премногу висока.

Сè уште не е јасно која е причината за проблемот, но Ford потврди дека никој не е повреден во четирите пријавени пожари досега.

Се проценува дека американскиот производител ќе мора да присети околу 27.000 примероци од овој хибриден автомобил, со цел да го реши проблемот со прегревањето.

Ова не е првпат да забележиме проблеми со самозапалување кај електрични и хибридни возила. Се разбира, тоа не е невообичаено ниту кај конвенционалните автомобили, но проблемот со моделите на батерии е особено голем затоа што кога батериите се палат и тие се многу тешки се гасат.

Покрај тоа, бројни противпожарни служби во развиените европски земји добија специјални мобилни контејнери за потопување на електрични возила кои се зафатени од оган, со цел да ги изгаснат поефикасно и полесно, но и да спречат појава на поголема штета или ширење на пожари.

Ford Kuga има солидна продажба во Европа, а plug-in хибридното издание се продава особено добро на Стариот континент, така што оваа верзија на Kuga имаше учество во продажбата, во вториот квартал, од речиси 50%.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Првиот човек на Cupra е нов шеф во Seat

В. Британија ќе им каже збогум на возилата со внатрешно согорување

Со изедначување на акцизата на екстра лесното гориво доби и животната средина и граѓаните

Салонот за автомобили во Детроит повторно одложен – за есента 2021

Нови камиони на сребрената ѕвезда  Actros F и Edition2

Уште една потврда дека времето на Автомобилски магазини е минато!

Нов скандал во светот на мобилноста-Nikola обвинет за измама!

ЕУ дополнително ги заостри нормите за CO2 емисиите

Колку чини новата S Class на домицилниот пазар