Ford Kuga и натаму лидер на пазарот на plug in хибриди во Европа

Моделите со PHEV погонски единици продолжуваат да го зголемуваат своето присуство и популарноста на пазарите ширум Стариот континент….

Во текот на месец март, Ford Plague беше најпродаваниот plug-in хибрид во Европа со 5.544 забележани нови регистрации, што е за 27% повеќе од минатата година. На второ место се најде Volvo XC40, кој достигна нешто повеќе од 4.000 нови сопственици.

Подиумот го комплетираше Peugeot 3008 во март со испорачани 3.748 единици. Четвртото место му припадна на Cuprа Formentor со нереален раст на продажбата од 342% и вкупно 2.905 продадени примероци, додека зад него остана BMW X5 (2.777, + 17%).

Топ 10 најпродавани plug-in хибриди во Европа во март 2022 година:

 

Пласман  Модел BБрој на регистраци Разлика со Март 2021
1. Ford Kuga 5.544 +27%
2. Volvo XC40 4.005 -26%
3. Peugeot 3008 3.748 -11%
4. Cupra Formentor 2.905 +342%
5. BMW X5 2.777 +17%
6. Volvo XC60 2.688 -33%
7. BMW X1 2.620 -30%
8. BMW Serije 3 2.607 -46%
9. Mercedes A klase 2.346 -42%
10. Hyundai Tucson 2.215 /

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Fiat 500 electric најпродаван EV автомобил во Европа

Mercedes B Class во 2025 година ќе замине во историја

Новиот Mercedes GLC на најавни слики

Tеsla повлекува 130.000 возила

Toyota годинава очекува пад на оперативниот профит

Признанија на списанието Autocar за Питер Шрејер и Kia EV6

Mercedes на вонреден сервис повикува речиси 300.000 автомобили

Можно враќање на GM во Европа

Цените на бензините повторно растат, дизелот поевтинува