Ford Mustang GT од филмот Bullitt продаден за 3,74 милиони долари

Аукциската куќа Mecum Auctions објави дека минатата недела за 3.74 милиони долари го продале легендарниот автомобил и поставиле рекорд кога станува збор за продажна цена на некој Mustang…

Својата популарност овој Mustang GT од 1968 година ја должи најмногу на легендарниот актер  Стив мек Квин (Steve McQueen), што своето лудо возење лично го одработил (без каскадери) на спомнатиот акционен филм. Таму го играл лиот на полицаецот Френ Кулит ( Frank Bullitt), по кој и филмот е насловен.

Но интересна е судбината што по овој филм го следела автомобилот. Најнапред е продаде на еден од вработените во филмското студи  Warner Brothers. Подоцна возилото се нашло кај еден полициски детектив, за потоа најдолго да се задржи кај Роберт Каернан ( Robert Kiernan).

Иако добивал многу понуди секогаш ги одбивал. Дури се заблагодарил на понудата и од човекот што го прославил автомобилот – Стив Мек Квин.

Славниот Стив дури му напишал и писма во кои го молел да му го продаде автомобилот со кој емотивно бил поврзан, пред се да го задри во состојбата во каква бил веднаш по снимањето на филмот.

Меѓутоа сопственикот останал „глув“ на сите барања од популарниот актер. За жал популарниот Стив Мек Квин починал од рак на белите дробови во 1980 година на возраст од 51 година.

Но откако и Киернан починал во 2014 година, возилото го наследил неговиот син  – Шин (Sean).

Важно е дека на некој начин бил исполнета желбата на Стив Мек Квин, возилото останало непроменето, односно во сита состојба каква били и веднаш по снимањето на сцените на култниот филм.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Unimog се „качи“ на највисокиот вулкан во светот и стана апсолутен рекордер

PD One автомобил што лета инспириран од Ferrari

Светската тнисерска ѕвезда- Новак Ѓоковиќ во реклама за Peugeot e-208

Автомобилската колеција на Пол Вокер продадена за 2,33 милиони доалри

BMW i4 concept пристигнува за малку повеќе од еден месец во Женева!

За првиот нов Chevrolet Corvette Stingray платени 3 милиони долари!

Audi и FC Bayern München продолжуваат заедно- фудбалерите добиваат e-tron!

Специјална Royale серија модели на Maserati за супер избирливи клинти!

Hongqi H9 –Премиум ривал на германското свето тројство доаѓа од Кина