Ford Mustang Mach E како полициски автомобил

Ford има долга и богата историја во производство на автомобили што станале дел од возниот парк на органите на чуварите на законот, редот и мирот…

Ќе потсетиме на моделот Crown Victoria, кој беше омилен избор на полицијата во изминатите четири децении, но историјата на Форд за такви наменски возила е многу поширока.

 

Почнувајќи од моделот Т до денешниот crossover – Explorer, вториот по големина американски производител на автомобили отсекогаш играл голема улога во опремување на полициските сили од другата страна на „ Големата бара“’.

 

Ford сега е подготвен уште еднаш да ја испише историјата, а тоа се однесува на првото електрично возило на четири тркала што полицијата масовно би го користела.

Всушност, компанијата сe уште не добила нарачки, но развила прототип на свој трошок, кој наскоро ќе биде тестиран, и доколку ги исполнат критериумите, тогаш би започнало сериско производство за сите заинтересирани страни.

Во јавноста не се пласирани детали (што е и разбирливо) се споменуваме само фактот дека Мach Е бил испратен во полиција во американската сојузна држава Мичиген за понатамошно тестирање

Новинарите ги анализираа приложените фотографии и заклучија дека се работи за GТ пакет опрема која со себе „носи“ ергеле од  480 коњски сили и забрзување од место до 100 км / ч за само 3,5 секунди.

Се претпоставува дека измените се направени од истата поделба што ги подесувала и другите Ford модели за истите цели во претходните децении, но не знаеме што точно е сменето.

 

Барем кога станува збор за полициските автомобили во Америка, модификациите главно се однесуваат на засилената шасија, поголеми сопирачки, нова суспензија и, се разбира, редизајнирана внатрешност каде што задните седишта за лошите момци би биле одделени од предната клупа со преграда со решетки.

 

 

Нема да нe изненади ако Ford понуди и поголеми батерии специјално за полицискиот Mach E, бидејќи таквите автомобили обично се во движење најмалку осум часа по смена.

 

Останува да видиме како електричниот crossover ќе ми се допадне на момците и девојките облечени во сини униформи, а првите коментари се релативно позитивни.

Треба да се спомене дека таквата програма не е резервирана само за американскиот пазар, туку е активна и на неколку локации и во Велика Британија.

После тоа, треба да се донесе конечна одлука, и доколку електричниот crossover ги задоволи барањата на властите, се очекува да започне масовно производство.

Интересен факт е дека полицијата често користела електрични возила на почетокот на 20 век, бидејќи им се допадна што може да се „прикрадат“ по лошите момци без звуците што ги произведуваат моторите со внатрешно согорување.

 

Електричните возила на четири тркала, се разбира, во голема мера изумреа откако бензинот стана достапно гориво, но како што стојат работите, ќе ги видиме повторно по еден век и тоа како единствена иднина на патната мобилност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

КIA EV6 на први тест возења

„Фатен во зум“ – новиот Ford Ranger

Volkswagen на ID. Buzz автономно амбулантно возили

Наскоро и Toyota Frontlander

Tesla Model 3 подобар од Audi A4, BMW Series 3 и Mercedes C/CLA во Германија

Stellantis со тизери најави пет концепти за престојната SEMA

Новиот Peugeot 3008 во SUV -coupe стил

Во еден салон на KIA може да купите бројни супер автомобили

Во пламен исчезна камион со 10 Corvette C8