Ford Territory

На некои пазари во Азија (како Виетнам), Ford ја претстави новата генерација на SUV модел  Territory, кој веќе некое време е познат како Ford Equator Sport во Кина.

Накусо, новиот Ford Territory има два реда седишта за пет патници, а по димензии е долг 4630 mm, широк 1935 mm, висок 1706 mm и има меѓуоскино растојание од 2726 mm.

Меѓу другото, дел од опремата се состои од алуминиумски тркала до 19 инчи, дигитални инструменти, 12,3-инчен мултимедијален системски екран, двозонска контрола на климата, адаптивна контрола на патувањето, систем за автоматско сопирање, систем за одржување на лентата, панорамски покрив…

За погон е избран 1,5-литарски турбо бензински мотор со 170 КС и 260 Nm, заедно со 7-брзински автоматски менувач со две спојки и погон на предните тркала.

Освен во земјите од Југоисточна Азија, новата  Territory  подоцна би требало да се продава и на јужноамериканскиот пазар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов Hyundai Santa Fe

Нов Chevrolet Traverse

Новиот Peugeot e-3008

Lancia Y доживеа уште едно подобрување

Peugeot e-3008 премиерно на 12 септември

Renault Grand Kangoo

Renault Scenic E-Tech

Xpeng G6

Спортскиот MG4 XPower со 429 КС