Ford Tourneo Connect

Деновиве Ford и покажа на јавноста нова генерација на моделот Tourneo Connect, развиен во соработка со Volkswagen, како дел од спогодбата за заедничка соработка на двата автомобилски џина…

Поточно речено, тоа претставува резултат на соработката помеѓу Ford Motos Co. и Volkswagen Group, со новиот Tourneo Connect направен врз основа на најновата генерација на моделот Caddy на Volkswagen, кој инаку ја користи платформата MQB.

Секако дека постојат одредени разлики, па така новиот Ford Tourneo Connect доби различни LED фарови, потоа модифицирани браници и секако маска со логото на брендот со син овал во логото – Ford, во споредба со неговиот брат од Volkswagen.

Асортиманот ќе вклучува верзии со опрема пакети за опрема Active, Sport, Titanium и Trend, а ќе има и верзии со различно растојание помеѓу оските и до седум седишта.

Кратката варијанта е долга 450 см и има растојание помеѓу оските од 275 см, додека продолжениот Tourneo Connect е долг 485 см и има растојание помеѓу оските од 297 см.

Што се однесува до останатите, акцентот овде е на големиот багажен простор и одличната варијабилност.

Меѓу другото, постои информативно забавен систем (со 8,25 или 10,0-инчен екран), дигитална табла со инструменти од 10,25 инчи (со стандардна верзија Sport со други со дополнителна цена), како и бројни системи за безбедност и помош за возачот ( систем за помош при паркирање, одржување на возилото на коловозот …).

Гамата на погонски единици ги вклучува 1,5-литарски бензински мотор со моќност од 114КС и 220 Nm, како и дизели со 112КС и 280 Nm и 122HP и 320 Nm, соодветно.

Се споменува и  шест (6) -брзински мануелен и седум (7) -степен DSG менувач, со двојна спојка, како и опцијата за вградување на погон на сите тркала за изведбата опремена со дизели погонска единица што испорачува моќ од 122 КС.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alpine A110GT Coupe –побрз посилен, попривлечен и поскап!

BMW XM Concept

Новиот KIA Niro на први фотографии

Најавен Polestar 5

„Дизајнирана во Германија“: Новата Opel Astra разгорува емoции

И официјално новиот Ford Ranger

И официјално претставен новиот Suzuki S-Cross

Изострен дизајн и иновативни технологии за знаменосецот на Audi: Врвниот A8

Toyota GR DKR Hilux T1+ за Дакар Рели 2022