Ford Transit 2024 година

Ford Transit доби серија надградби во обид да ја прошири својата привлечност до бизнисите и да ја задржи својата позиција како најпродавано товарно комбе во светот.

Достапен за нарачка од крајот на jули 2023 година, фејслифтираниот Transit ќе започне да се произведува следната година со карактеристики за кои компанијата вели дека ја подобруваат неговата разноврсност, со посилен погон и технолошки напредок што им го олеснува животот на возачите со автоматизирање на повторливите задачи.

Комбињата во конфигурација со долго меѓуоскино растојание или со новиот 8-брзински автоматски менувач ќе доаѓаат со технологијата Ford’s Delivery Assist. Се активира кога возачот се паркира, системот ќе ги вклучи предупредувачките светла и алармот и ќе ги заклучи сите врати кои што возачот не сака да ги користи. Кога возачот повторно ќе се качи и ќе го запали моторот, светлата се гаснат.

Transit, исто така, го добива најновиот Ford-ов систем за инфозабава Sync 4 со 12,0-инчен централен екран на допир и 8,0-инчен табла со инструменти како стандард, како и 5G конекција и безжични ажурирања.

Овој систем може да се интегрира и со резервни системи инсталирани за одредени работи, на пример, следење на температурата во ладилници кои работат за компании за храна или пијалоци.

Комбињата со погон на предните тркала сега може да се вградуваат со осумстепен автоматски менувач на  Ford Transit , кој му овозможува да носи дополнителни 700 килограми товар како и да да влече дополнителни 1750 килограми.

Се тврди дека новиот систем за сопирање вграден во некои варијанти ја намалува тежината за 27 килограми и го намалува времето на сервисирање. Нови 16-инчни тркала доаѓаат стандардно.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Dacia Duster без дизел мотор!

Urban SUV Concept на Toyota

Дали правилно го подготвив те вашиот автомобил за зимата?

Електричниот Hyundai Ioniq 6 е избран за шкотски автомобил на годината

Kia EV9 финалист во изборот за Европски автомобил на годината

Peugeot 208 Rallye

Вашиот автомобил ве шпионира!?

Потресна исповед на директорот на  Volkswagen 

Mercedes го сели производството на SUV моселот EQS од САД во Германија?