Formula 1 од 2025 година со потполно одржливи горива

Formula1 се обидува да обезбеди тркачките болиди да користат 100% одржливо гориво до 2030 година….

Во моментов се развива целосно одржливо гориво за употреба во  Formula1  болидите.

Formula1   моментално тестира различни мешавини за одржливо гориво.

Оваа сезона, Ф1 болидите користат гориво Е10, кое вклучува 10% етанол за кој се вели дека е целосно обновлив. Иако преминот од 10% обновливо гориво до целосно одржлива верзија за само неколку години е предизвик, челниците на  Formula1   се уверени дека можат да ја постигнат оваа цел.

F1 работи на E гориво каде циклусот на јаглерод е целосно неутрален. Главниот технички директор на  Formula1  , Пет Сајмондс (Pat Symonds), кој го води проектот, рече дека мотоспортот останува во добра форма за да ја исполни целта во 2026 година. Во моментов, се тестираат ефектите од различни видови мешавини кои можат да се користат во одржливо гориво.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Lancia Delta Evo-e RX на Леб со „одежда“на Martini

Во В. Британија стравуваат: Електричните возила се премногу тешки

Dacia ќе учествува на релито Дакар од 2025 година

Кон крајот на годината Audi ќе го тестира својот Ф1 мотор

Toyota GR H2 Racing Concept

Porsche- Откако е одбиен од Red Bull и McLaren повеќе не сака да влезе во F1

Opel и ADAC го продолжуваат партнерството во рели купот на електрични возила

Alpine A110 GT4 Evo за Pikes Peak

Извршниот директор на F1 овој спорт никогаш нема да прејде на електрични автомобили