Formula 1 помага во набавка на респиратори

Тимовите од Formula 1 соработуваат со надлежните организации за да пружат помош во снабдување со респиратори во регионот на Велика Британија и Италија ….

Со употреба на респиратори се олеснува функционирањето (дишењето) на заразените пациенти кои имаат проблеми со дишењето, што е една од последиците од корона вирусот.

Повеќето  F1 тимови, пред се McLaren, Red Bull, Villiams, Mercedes и Ferrari, работат на тоа да изнајдат начин као да ги користат своите погони во фабриките со цел да ги зголемат нивните производни капацитети.

Имено процена е дека во В. Британија се неопходни дополнителни 20.000 респиратори за справување со кризата во наредниот период.

Во Италија многумина донирале пари за купување на респиратори, па така семејството Ањели, сопственици на Ferrari и на Fiat, односно фудбалскиот клуб Јувентус дале 10 милиони евра, колку што донирал и поранешниот премиер на Италија, Силвио Берлускони  медумскиот могул (сопственик на повеќе приватни телевизии).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пресврт поради кризата се замрзнува, или забавува електрификацијата на возилата

Иако пазарот запре, сета годишна продукција на овој модел е распродадена

Во Флорида во пожар изгореле над 3.500 автомобили

Саемот во Пекинг одложен за крајот на септември и почетокот на октомври

Нови ознаки на гумите во ЕУ

Alfa Romeo Giulietta заминува во пензија, а пристигнува SUV моделот Tonale

Lexus продал дури 250.000 SUV и crossover модели во Европа

ЕУ регулатива за намалување на емисијата на CO2 од патничките автомобили

Најава за пристигање на новите Jeep Renegade и Compass 4xe