Франкфурт 2019-Светска премиера на прв рели тркач на струја: Corsa- e Rally

Opel е првиот производител во светот што нуди целосно електричен автомобил за авто спорт што светска премиера ќе има идниот месец, на салонот за автомобили во  Франкфурт…

Opel и ADAC продолжуваат со успешното партнерство и оваа тркачка сезона, бидејќи во изминатите неколку години, ADAC Opel e-Rally Cup лансира речиси 100 талентирани пилоти од 18 земји и се покажа како совршена платформа за тоа.

Сега со новината на Opel ќе го замени малиот Adam на овие натпреварувања донесувајќи електрична моќ од 100 kW/136 КС и максимален вртежен момент од 260 Nm.

Corsa-e е електричен автомобил за секого – совршено прилагоден за секојдневна употреба и е апсолутно достапен. Атрибут кој е исто така особено важен во авто спортот, а покрај тоа, новата Corsa е исто така многу динамична.

Врз база на производната, сериска верзија, развивме електричен автомобил за да бидеме првиот производител во светот“ со рели тркач на струја, вели шефот на Opel, Мајкл Лашер.

Претседателот на спортот ADAC, Херман Томџик додава: „Со поддршка на ADAC и Opel e-Rally, воведуваме електричен погон во популарните спортови, а најмногу од сè за промовирање на млади таленти. Иновативниот концепт и соработка со групата PSA отвора нови можности, особено во промовирање на млади таленти. Сигурен сум дека ADAC Opel e-Rally Cup ќе има силен ефект врз спортот далеку од границите на Германија”.

ADAC Opel e-Rally Cup првично ќе се одржи како дел од германскиот шампион во рели и во избор на други настани, а првата сезона со овие електрични тркачи е закажана за летото идната 2020 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Carlos Sainz, Ricky Brabec и Andrey Karginov „кралеви“ на Dakar 2020

И по претпоследната етапа на Dakar  Rally се уште ништо не е јасно!

Фернандо Алонзо – губитник на 10-та етапа со тумбање во трипл „салто“!

Rally Dakar – „испари“ прeдноста на Сајнц !

Dakar Rally 2020 ја зема првата жртва- загина Португалецот Пауло Гонкалвес

По Cајнц и Петерхансел со втора победа во Dakar 2020

Сајнц освои втора етапа од шесте досегашни на годинешниот Dakar

Dakar Rally четири дена четири победници!

Третиот ден на Dakar Rally во знакот  на Шпанецот Сајнц!