Франкфурт 2019: Tavascan прв електричен модел на Cupra со 3 мотори

Подбрендот на SEAT, што се издвојува со перформанс модели Cupra, веќе извесно време фукционира издвоено, а на саемот во Фрнакфурт се претстави со прототип наречен Tavascan…

Тоа е прв crossover на струја на  компанијата а името го добил по ски-центар во Каталонија, во близина на границата со Франција.

Од брендот ветија дека наскоро ќе ја претстават и неговата производна верзија.

Автомобилот е изграден на новата платформа MEB, развиена од Volkswagen исклучиво за еколошки автомобили.

Моделот Tavascan се напојува со три електрични мотори еден на задната оска и два на предната.

Вкупната моќност на автомобилот е 306КЅ, а тоа дава можност автомобилот да има акцелерација од 0 до 100 km/h за 6,5 секунди.

Прототип изведбата се одликува со голем одбојник од предната страна, осветлено лого, аголни LED светла за дневно возење и тркала од 22 инчи во форма на турбина.

Внатре во автомобилот се инсталирани два големи дисплеи, а помеѓу доминира кожата и алкантарата.

Централната конзола има два екрани, од кои едниот е 12,3-инчи за информации од возилото, а преку вториот со дијагонала од  13-инчи  се контролира мултимедијалниот систем.

Шпанците го забрзуваат темпото на електрификацијата на своето портфолио, а лидер во тој процес е перформанс подбрендот Cupra

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тoyota во Женева „додава гас“

Baby electric Audi- премиум mini crossover на струј

HANKOOK е избран од AUDI за фабричко вградување во новите AUDI Q8 и SQ8

Tesla ќе отповика 15.000 примероци на Model X

Со Аутомакедонија полесно до нов OPEL со камата од 3,5%

Загадување – горива и сообраќајот

Макпетрол со ново упатство за безбедно ракување и користење на своите производи!

Jaguar ќе го паузира производството на електричниот I-Pace