General Motors не може да ја задоволи големата побарувачка

General Motors има голема побарувачка за многу од своите возила во САД, но не може доволно брзо да ги достави до дилерите.

„GM продолжува да има силна политика за поттикнување во моментов, и тоа се покажува бидејќи побарувачката е сè уште многу висока“, рече Рори Харви (Rory Harvey), претседател на компанијата за Северна Америка, на настан што во јули годинава се одржа во Лансинг, Мичиген. „Сега можеме да продадеме речиси секој производ што можеме да го направиме“, ја цитира Reuters неговата изјава.

Но, производителот на автомобили се соочува со излезни логистички предизвици по пандемијата, особено во испораката на возила до дилерите, по пат или железница.

„Сè уште би сакале да ја подобриме нашата достапност на терен кај дилерите“, рече Харви. „Генерално имаме добар инвентар, но би сакале некои од тие единици да им ги пренесеме на нашите дилери од фабриките побрзо отколку што можеме денес.

Харви одби да каже дали пониската од очекуваната продажба на најновите електрични возила на GM, GMC Hummer EV и Cadillac Lyriq, се поврзани со проблеми со Ultium батериите.

„Не сум сигурен дека сакам да бидам цитиран како велејќи дека Ultium е тесно грло“, рече тој. Тие модели, вели тој, „полетаа во многу ограничени количини (но) ние градиме замав“.

„Имаше добар раст во мај и јуни. Ќе видиме уште една промена во однос на продажните перформанси во втората половина од годината“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наследникот на Nissan Leaf ќе биде crossover

Колку време е потребно бришачите на шофершајбната да станат неупотребливи?

Aston Martin ги откажа плановите за Vanquish со среден мотор

Новиот Daihatsu Taft како ривал на Suzuki Jimny?

Истражување: Кои возила се посигурни, електричните или дизелите и бензинците?!

Електричен BMW M3 ќе го носи името iM3!?

Земја во која  е забрането да се вози во зимска јакна/капут?!

Во Германија сега е дозволено да се користи дизел гориво што не содржи нафта

Електричнaтa Mercedes G Class се врти во место!