Glickenhaus 007- Тркачки еспрес

Супер спортскиот „тркч“ Glickenhaus 007 e идниот натпреварувач во класата на хипер автомобили на World Endurance Championship и секако на легендарната трка 24 часа Le Mana…

Во овој момент е познато само дека е задвижуван од од 3,00литарски, twin-turbo бензинец, со шест цлиндри поставни во форма на латинскта буква V, што испорачува моќ од 840 KS.

Исто така с знае и дека автомобилот е тежок 1.110 kg и дека чини два милиони евра.

Се уште е во фаза на развој, тестирањата во воздушен тунел ќе започнат кон рајот на тековниот месец (февруари), a Glickenhaus 007 ќе го видиме на тркачката паека во септемврри тековната 2020 година.

Тимот Glickenhaus има богато искуство во мотоспортот, a треба и да се знае дека SCG, Scuderia Cameron Glickenhaus, има постигнато бројни победи и подиуми на тркачката патека.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дизајнер од Русија вкрстил Lada Niva и Mercedes G Class

Црн хумор заштитна маска од корона вирусот и за автомобили

На аукција Mercedes-Benz Pullman за 2,5 милиони долари

Видео: Lancia Delti HF Integrale- Беснее по улиците на Њујорк

Autobianchi Stellina: Најубавиот потомок на “Фиќо” а малку познат во светот

PSA групацијата донира над 400.000 маски и друга медицинска опрема на болници во Европа

Polestar Percept нови детали и фотки – можна најава за електричниот SUV Polestar 3

Jaguar Land Rover против корона вирусот

Видео Црвено Ferrari што ви го одзема здивот и негова заштита од гребници